Tatilde ulaşılabilir sanat

Öğrenciler karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladı. Türkiye çapında yaklaşık 18 milyon öğrenci için “sömestr” döneminde birçok etkinlik düzenleniyor. O etkinliklerden bir kısmı şöyle:

22 Ocak 2020 Çarşamba, 12:13
Abone Ol google-news

Öğrenciler karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladı. Türkiye çapında yaklaşık 18 milyon öğrenci için “sömestr” döneminde birçok etkinlik düzenleniyor. O etkinliklerden bir kısmı şöyle: 

* Maltepe Belediyesi, yarıyıl tatilinde ilçedeki çocuklara “Sömestr Çocuk Şenliği” düzenliyor. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki şenlik, 18 Ocak’ta başladı ve 2 Şubat Pazar günü sona erecek. Şenlikte dünyaca ünlü çocuk masalı kahramanları, sevilen çizgi film karakterlerinin maceraları, eğitici ve eğlendirici oyunlar sahnelenecek. Minikler etkinliklere aileleriyle birlikte ücretsiz olarak katılabilecekler. Şenlikte, tiyatro oyunlarının yanı sıra film gösterimleri de yapılacak. Şenlik süresince gün boyu animatörler eşliğinde yüz boyama etkinlikleri, balon dağıtımı, maskot gösterileri de yapılacak. 

* Türkiye İş Bankası Müzesi, yarıyıl tatili kapsamında 22 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında 4-12 yaş grubuna yönelik yaratıcı drama, bilgi ve oyunun iç içe geçtiği zengin içerikli birbirinden eğlenceli atölyeler düzenliyor. Ücretsiz olan etkinlikler arasında 4 yaş için “Yaratıcı Okuma” ve “Sakar Cadı Vini Gösterisi” de var. 

* Yapı Kredi Kültür Sanat, 25 Ocak’ta “Yaratıcı Okuma” atölyeleri yapılacak. “Çok Özel Posta” saat 10.00’da 5-6 yaş grubu okurlarıyla, “Natan Farklı Bir Şekilde Öğreniyor” saat 12.00’de 7-9 yaş okurlarıyla buluşacak. Ücretsiz yapılacak etkinlikler için rezervasyon gerekiyor.

* Sarıyer Belediyesi, okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından çocukların sömestr boyunca tiyatro gösterimlerinin yanı sıra "Karneni Getir, Havuzda Yüz" etkinliği düzenleyecek. 2 Şubat tarihine kadar Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Nejat Uygur Sahnesi ve Rauf Denktaş Kültür Merkezi’nde sahnelenecek çocuk oyunlarıyla öğrenciler keyifli vakit geçirecek. Etkinlik hakkında detayı bilgi için: 444 1 722.

* Marmaris Belediyesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilkyarısının tamamlanması ile birlikte tatile giren çocuklara tiyatro oyunu hediye etti. “Arkadaşım Ben Geldim” isimli müzikli çocuk oyunu Armutalan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelenmeye devam ediyor. Gülnihal Demir ve Zafer Kaya’nın sahneye koyduğu oyunun ilk gösterimine ilgi büyük oldu. Çocukların teknoloji bağımlığından uzaklaştırmak, arkadaşlığın dostluğun önemini anlatmak, yüz yüze iletişimin güzelliğini tekrar hatırlatmak amacında olan oyun günde iki seans olarak sahneleniyor. Oyun 22 Ocak Çarşamba günü 10.00-11.00 saatleri, 23 Ocak Perşembe günü ise 13.00 - 15.00 saatleri arasında çocuklarla buluşacak. İHA

* ANKAmall’da çocuklar için yarıyıl tatiline özel etkinlikler olacak. Kırmızı Kış Festivali’nde çocuklar festival alanında yer alan kızak rampası ve buz pistini kullanabilecekler. Karnesini getiren her çocuk lunapark oyuncakları için ücretsiz oyun kuponu kazanacak. Dileyen çocuklar uzman eğitmenler tarafından verilen buz pateni eğitimlerine de katılabilecek. Kırmızı Kış Festivali, 2 Şubat tarihine kadar sürecek.

* Beylikdüzü Migros AVM’de 17-26 Ocak tarihleri arasında katılımın ücretsiz olduğu LEGO® Festivali düzenleniyor. 

Atölyeler çeşit çeşit

* Pera Müzesi, 1 Şubat’a kadar “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” sergisi kapsamında, çocukların fotoğraf sanatını keşfetmelerini sağlayacak atölyeler düzenliyor. 4-6, 7-12, 9-12 ve 10-12 yaş gruplarına yönelik atölyeler öncesinde çocuklar, rehberli turlar eşliğinde sergideki eserleri yaratıcı drama, canlandırma, oyun gibi interaktif yöntemlerle deneyimleyecek.

* İstanbul Modern yarıyıl tatili için 7-12 yaş arası çocuklara yönelik bir dizi atölye programı hazırladı. 31 Ocak’a kadar düzenlenecek atölyelerde çocuklar müze uzmanlarıyla sanatı yorumlamaya çalışırken, kendi sanatsal üretimlerini de yapacak. 

* Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Çocuk Eğitimi Programları, yarıyıl için yeni atölye çalışmaları düzenliyor. 7-10 ve 10-12 yaş arası çocuklara yönelik çalışmalarda eğlenceli deneyimler yoluyla öğrenme sürecinin desteklenmesi amaçlanıyor. 7-10 yaş için “Bugün Büyük Bir Sanatçıyım”, “Kendi Defterini Tasarla”, “Zaman Tasarımcıları”, “Dans Eden Notalar”, “Modern Pantomim” ve “Arkeoloji” atölyeleri yer alıyor. 10-12 yaş grubu ise “Kültürel Mirasın Doktorları” atölyesine katılabiliyor.

* ''Mucize Uğur Böceği İle Kara Kedi'' oyunu 26 Ocak’ta saat 10.00 ve 18.00'de Trump AVM'de çocuk tiyatro severleri bekliyor.

* İKSV Alt Kat’ta çocukları, ara tatil boyunca birbirinden renkli atölyeler 30 Ocak tarihine kadar çocukları bekliyor. Farklı yaş gruplarına yönelik çalışmaların yapılacağı programda, dört atölye yer alıyor: “Filmlerle Keşfediyor, Düşünüyoruz”, “Kitap Okuma Etkinlikleri”, “Ritmik Beden Orkestrası”, “Bu Kimin Sesi?”, “Benim Dansım”. 

* Yarıyıl tatilinde Akasya AVM’de hayal gücü gelişimine sanatla katkı sağlamak için Türk Ressamları Atölyesi 25-26 Ocak ve 1-2 Şubat tarihlerinde düzenlenecek. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’nda yer alan ve Türk resmine yön veren ünlü sanatçıların İstanbul portreleriyle çocuklar, hem kendi eserlerini yaratacak hem de Türk resim tarihini keşfe çıkacak. Yaş aralığının 3-12 olduğu etkinlik 12.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek. 

* Arter’in yarıyıl tatilinde atölyepikolo’nun 25-31 Ocak tarihleri arasında farklı yaş gruplarına yönelik düzenleyeceği çocuk atölyeleri olacak. Atölyelerde çocuklara çağdaş sanat ve bilim eğitimi verilecek. İki müze eğitimcisi, Aslı Ersoy ile Elif Üngör tarafından kurulan atölyepikolo’nun Arter’deki atölye çalışmaları, Öğrenme Programı kapsamında düzenleniyor. Atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir, 0212 708 58 00 numaralı telefondan veya [email protected] adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

* Akbank Sanat, sömestr tatili için bir program hazırladı. Program şöyle: 25 Ocak: Çocuklar için yaratıcı dans dersleri (4-6 yaş), Aile Mozaik (4-12 yaş), bilet: 30 TL. 25 Ocak ve 1 Şubat: Yıldız Sanatları (6-12 yaş), bilet: 20 TL. 25 Ocak: Rengarenk kupalar (6-12 yaş), bilet: 20 TL. 1 Şubat: Yaratıcılık çocuk oyuncağı (6-10 yaş), bilet: 20 TL. Biletler Biletix’ten ve Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebiliyor. Kontenjanlar sınırlı sayıda.

VİZYONDAKİLER

* Kuzular Firarda UZAY PARKI: Kuzuların yeni macerası ‘Kuzular Firarda: Uzay Parkı’ vizyonda. Çitfliğe bu kez bir uzaylı geliyor. Animasyon ve komedi türündeki filmin konusu şöyle: Ne yapacağını şaşırmış bu sevimli uzaylı, Mossy Bottom Çiftliği’nin yakınlarına düştüğü zaman, koyun Shaun da ona odaklanır ve çok geçmeden uzay temalı bir eğlence ve macera için kolları sıvar.

* Maceracı Yüzgeçler: Su altının sevimli yaratılarının başrolde olduğu ‘Maceracı Yüzgeçler’ cuma günü vizyonda olacak. Biba ile arkadaşları Çupa, Tuti, Babu, Taka Hamsi ve Alesta’nın İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde hazırladıkları gösteriyi konu alan film, yedi ayrı macera ve yedi farklı dünyayı sinema perdesine taşıyor.

* Dolittle: Demir Adam olarak tanınan Robert Downey Jr.’ın başrolde yer aldığı ‘Dolittle’ beyazperdede. Fantastik filmin konusu şöyle: İngilterenen en ünlü veterineri olan Dr. John Dolittle, karısını kaybetmesinin ardından kendini evine kapatır. Onu yeniden genç kraliçenin hastlanaması evinden çıkaracaktır. Bu hastalığa çare olmak için bir yolculuğa çıkan Dolittle’a bu yolculukta bir goril, bir ördek, bir deve kuşu ve  bir papağan eşlik edecektir.

* Kutup Köpekleri: Aaron Woodley'nin yönettiği “Arctic Dogs”, Kuzey Kutbu'nun en hızlı köpek kuryesi olmayı arzulayan Swifty ile arkadaşlarının macerasını ele alıyor.