TBB'den sorumlular hakkında suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu, Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen gruba polisin müdahalesiyle ilgili olarak, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

31 Mayıs 2013 Cuma, 15:33
Abone Ol google-news

TBB Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Taksim Gezi Parkı'nda güvenlik güçlerince vatandaşa yönelik uygulanan şiddetle ilgili sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği" belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TBB Yönetim Kurulu, siyasi iktidarı ve İstanbul Valisi'ni demokrasinin vazgeçilmezi olan toplantı, gösteri ve protesto hakkına saygı göstermeye, toplumu kutuplaştıran ve şiddeti körükleyen yaklaşımlardan uzak durmaya davet etmektedir. Yapılan suç duyurusunun sonuçları yakından takip edilecek ve kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezinden yapılan açıklamada da sosyal hizmet uzmanlarının, mesleki bilgileri, etik ilke ve değerleri doğrultusunda insanların çevrelerini koruma hakkına destek verdiği belirtilerek, "Gezi Parkı'nda yaşanan saldırılardan dolayı herhangi psikososyal sorunla karşılaşan yurttaşlarımıza psikososyal destek vermeye hazırız" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada ise "Taksim Gezi Parkı ile ilgili olayları ve güvenlik güçlerinin müdahalelerini endişe, üzüntü ve öfkeyle karşılıyoruz. Barışçıl itiraz hakkını kullanan vatandaşların fiziksel şiddete maruz bırakılması, biber gazı ve tazyikli suyla yaralanması kabul edilemez" görüşüne yer verildi.