Tedirgin bekleyiş sürüyor!

ABD'nin New York kentini de etkisi altına alması beklenen Irene kasırgası öncesi şehirde tedirgin bir bekleyiş kendisini hissettiriyor.

27 Ağustos 2011 Cumartesi, 06:45
Abone Ol google-news

ABD'nin Kuzey Carolina kıyısını vuran Irene kasırgası New York'a doğru ilerliyor. Yetkililerin tarihi bir felaket olabileceğini ifade ettiği ve şehrin alçak kesimlerinde yaşayan yaklaşık 370 bin kişinin evlerini boşaltmasını istediği Irene kasırgasıyla ilgili tedirgin bekleyiş, New York;un cadde ve sokaklarında hissediliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren turist akınına uğrayan ünlü Times Meydanı bugün tarihinin en sakin günlerinden birini yaşadı. Meydana çıkan ve çoğu zaman trafiğin kilitlenme noktasına geldiği cadde ve sokaklar bugün adeta sessizliğe büründü.

Kasırgadan birinci derecede etkilenmesi beklenen Wall Street bölgesinde boş sokak ve caddeler dikkati çekti. Öğleden sonra seferlerin durdurulacağı açıklanan, bölgenin ana ulaşım aracı metro seferleri de neredeyse boş vagonlarla gerçekleşti. Bazı metro istasyonlarındaki bilet turnikeleri de kapatılarak binişler ücretsiz olarak yapıldı.

Wall Street bölgesinde bulunan ve ekonomin kalbi olarak nitelenen New York Borsası binasında da yaklaşan kasırga öncesi bir takım önlemler alındığı gözlendi. Yetkililerin, kasırganın etkisine bağlı olarak kapatılması ihtimali üzerinde yedek bir plan geliştirdikleri kaydedilen tarihi New York Borsası binasının girişleri kum çuvallarıyla yükseltildi. Bölgede faaliyet gösteren ve genellikle yoğun müşteri potansiyeli olan birçok restoran ve işletme yetkililerin uyarısı üzerine bugün açılmazken, açılan iş yerleri beklediği ilgiyi bulamadı.

Şehrin özellikle kıyı kesimlerdeki sokakları tamamen boşaldı. Bu sokaklardaki birçok iş yeri geçici olarak yaptıkları duvarlarla işletmelerini koruma altına almayı tercih etti. Alçak kesimlerde yer alan birçok binanın yola bakan ızgaraları da kum çuvallarıyla kapatıldı.

Irene kasırgasının yarından itibaren New York'u etkisi altına alması bekleniyor.

Stoklar tükeniyor

Irene kasırgasının "en kötü" vuracağı yerler arasında olmayacağı öngörülmesine rağmen Washington'da da tüm hazırlıklar başladı.

Kasırga dolayısıyla, hayatı felç edebilecek şiddetli yağış beklendiğinden hafta sonu başkentte marketler dahil hemen her yerin kapalı olması bekleniyor. Başkentliler de bu nedenle, dün iş çıkışından itibaren neredeyse marketlere "hücum" etti. Özellikle ekmek, su, temizlik malzemeleri ve hazır gıda rafları erkenden boşaldı.

 
Kasırgaya hazırlık listesi

Başkentte, birçok apartman yönetimi de apartman sakinlerine kasırgaya karşı hazırlık listeleri ve bilgi notları gönderiyor. Listelerin içeriğine bakıldığında, kasırganın ne kadar ciddiye alındığı görülebiliyor.

Bilgi notlarında, şiddetli yağmur nedeniyle elektrik ve su kesintilerinin olabileceği ve bunların birkaç gün sürebileceğine dikkat çekilerek, vatandaşlardan özellikle bu konulara hazırlıklı olmaları isteniyor.

Bu nedenle listenin başında pişirilebilecek yemekler yerine, hemen bozulmayacak hazır gıda veya atıştırmalıkların depolanması öneriliyor. Gıdaların en az 3-5 gün yetecek düzeyde olması gerektiği belirtilen listelerde, diğer gerekliliklere yönelik bazı örnekler ise şöyle:

-Her bir kişiye her gün bir galon olmak üzere 3-5 günlük içecek su,
-Bol miktarda tuvalet kağıdı, peçete, kağıt havlu ve su olmama olasılığına karşı plastik tabak ve çatal bıçaklar,
-Yağmura uygun kıyafetler, ek battaniyeler,
-İki hafta yetecek miktarda ilaç,
-Hijyenik el temizleyicileri, mum, fener, ek piller, pille çalışan radyo, bol miktarda çöp poşetleri ve diğer poşetler,
-Büyük ve küçüklerin vakit geçirebilmesi için bol kitap, oyuncak ve oyunlar,
-Apartmanların terk edilmesi gerekmesi halinde açık havada yemek yapmayı sağlayacak gazla çalışan ocaklar,
-Yangın söndürücü,
-Sivrisinek ve diğer böceklere karşı ilaçlar.

Bebekli aileler ve evcil hayvan sahiplerine de bebek ve hayvanların tüm ihtiyaçlarını bolca yanlarında bulundurmaları tavsiyesinde bulunuluyor.

Yurttaşlara, acil durumlar için tüm bunları içeren taşınabilir bir çanta hazırlamaları da tavsiye ediliyor.

Kasırga can aldı

ABD kıyılarına ulaşan ve ilk olarak Kuzey Carolina eyaletini vuran Irene kasırgası can aldı. Nash bölgesinde kasırganın etkisiyle devrilen ağacın altında kalan bir kişi öldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nash bölgesi Acil Durum Merkezi Direktörü Brian Brantley, olayın yerel saatle 10.20'de gerçekleştiğini belirtti. Kasırga'nın etkisi altına giren Kuzey Caroline eyaletinde yaklaşık 200 bin kişiye elektrik verilemediği bildirildi. Yetkililer can ve mal kaybının artmasından endişe ettiklerini belirttiler.