"Teröre karşı işbirliği sağlanmalı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Barış Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

01 Eylül 2009 Salı, 09:24
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insanlığın barış içinde bir dünyaya duyduğu özlemin dile getirildiği Dünya Barış Günü'nde, öncelikle teröre karşı uluslararası tam bir işbirliği ve dayanışmanın mutlaka sağlanması gerektiği üzerinde durulması gerektiğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın , Dünya Barış Günü mesajı şöyle:

''İnsanlığın barış içinde bir dünyaya duyduğu özlemin dile getirildiği Dünya Barış Günü'nde, öncelikle teröre karşı uluslararası tam bir işbirliği ve dayanışmanın mutlaka sağlanması gerektiği üzerinde durulmalıdır.

Sevgi, dayanışma ve hoşgörü medeniyetine sahip bir millet olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesi doğrultusunda bu kimliğimizi korumaya ve bunun gereğini yapmaya kararlılıkla devam ediyoruz.

Bu günlerde tam bir demokratik açılım için milletimizle birlikte attığımız adımlar bu kararlılığın en güzel ifadesidir.

Katıldığımız Medeniyetler İttifakı'nın gerçekleştirilmesi ve hoşgörünün yaygınlaştırılmasına yönelik uluslararası çabalar da dünyada kalıcı bir barışın oluşması bakımından son derece önemlidir.

Bu çabaların başarıya ulaşması ve herkes için müreffeh bir gelecek temennisiyle Dünya Barış Günü'nü kutluyor, bütün vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.''
 

"Türkiye barışın sağlanması için çaba sarf ediyor"

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şahin, yayımladığı mesajda barışın hakim olduğu bir dünyada yaşamanın, insanoğlunun belki de en eski özlemi olduğunu belirtti.

 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in Dünya Barış Günü mesajı şöyle:

''Demokrasi kültürü, hoşgörülü olmayı, başkalarının haklarına, düşünce ve özgürlüklerine saygıyı gerektirir. İnsanın mutluluğunu temel almayan her türlü uygulama barış yerine şiddet getirir.

Dünyanın en sorunlu coğrafyalarından birinde yer alan Türkiye, ülkemizin her köşesinde ve bölgesinde her zaman huzur ve barışın sağlanması için çaba sarf etmektedir.

Uluslararası alandaki anlaşmazlıkların karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesinde, diyalogla çözümlenmesinden yana olan Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için tüm insanlığı işbirliği ve dayanışmaya çağırmaktadır.

Ülkemiz, Aziz Atatürk'ün bizlere gösterdiği 'Yurtta sulh, cihanda sulh' hedefine ulaşma yolundaki politikalarını sürdürmeye, barış dolu bir dünya için çalışmaya devam edecektir.

Dünya Barış Günü'nü kutladığımız ve barış özlemlerini dile getirdiğimiz bu günde, herkesi barışa katkıda bulunmaya ve duyarlı davranmaya davet ediyorum.

Bu düşüncelerle savaşın, gözyaşının, düşmanlığın olmadığı bir dünyada yaşamayı diliyor, Dünya Barış Günü'nü kutluyorum.''

 

 

Günay'ın mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Dünya Barış Günü mesajı ise şöyle:

''İnsanlığı sevgiye ve mutluluğa ulaştıracak yol kuşkusuz barıştan ve birbirimize karşı daha hoşgörülü olmaktan geçmektedir.

'Yurtta Barış Dünyada Barış' ilkesini temel ilke kabul eden bir anlayışın mirasçıları olarak bizler, bağımsızlık için verdiğimiz büyük mücadeleden sonra, barıştan yana olan tutumumuzla dünya ülkeleri arasında saygın yerimizi korumayı başarmış bir milletiz.

Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha aydınlık yarınlar bırakabilmek için barışın tüm dünyada hakim olmasını diliyor, bölgemizde ve dünyada yaşanan acıların son bulması temennisiyle 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutluyorum.''