TGC: Gazetecilere saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu açıklama yaptı...

31 Mayıs 2013 Cuma, 14:46
Abone Ol google-news

Taksim’deki Gezi Parkı'nda 4 gündür nöbet tutan sivil inisiyatif gruba yapılan polis müdahalesi sırasında olayları izleyen gazeteciler yaralandı. Gazeteciler, milletvekilleri ve yurttaşlar biber gazı ve tazyikli sudan etkilendiler.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında gazeteci Ahmet Şık ve Hürriyet Daily News’ten Emrah Gürel’in yaralandığına; Milliyet Gazetesi Muhabiri Hüseyin Özdemir’in ise gaz etkisiyle baygınlık geçirdiğine dikkat çekerek  “Gazetecilik faaliyeti nedeniyle arkadaşlarımıza yönelik saldırı utanç vericidir. Bu olayı kınıyoruz. İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nden gazetecilere yönelik saldırıyı gerçekleştiren kişiler hakkında gerekli işlemin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklaması şöyle:

“Gazetecilere yönelik yasakçı ve otoriter tavır ne yazık ki sürüyor.  Doğru, yansız haberleri hızlı bir biçimde ulaştırmaya çalışan meslektaşlarımız  Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarda yine hedef seçildi. Gazeteci Ahmet Şık ve Hürriyet Daily News Gazetesinden Emrah Gürel atılan gaz bombaları nedeniyle yaralandı. Milliyet Gazetesi muhabiri Hüseyin Özdemir ise yoğun biber gazından etkilendi. Basın özgürlüğünü engellemeye yönelik ve olayları izleyen gazetecileri bu tür yöntemlerle baskı altına alınmasını savunmak mümkün değildir. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun derken, İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nden olayların sorumlularının bulunmasını bekliyoruz.”