THK eğitim uçağı Esenboğa'ya gövde üzerine indi

Türk Hava Kurumu'nun (THK) çift motorlu eğitim uçağı, teknik arıza nedeniyle Esenboğa Havalimanı'na gövde üzerine iniş yaptı.

27 Temmuz 2013 Cumartesi, 09:16
Abone Ol google-news

Olay, bugün saat 10.20 sıralarında meydan geldi. THK'nin, Tarkim Uçuş Okulları'ndan kiraladığı 'Piper PA34' tipi uçağın pilotu, teknik arıza nedeniyle Esenboğa Havalimanı'na acil iniş istedi. Pistte gerekli önlem alındı ve öğretmen Pilot Cavit Kökten içinde bir öğrencinin de bulunduğu uçağı gövde üzerine başarıyla indirdi. Can kaybı ve yaralanan kimsenin olmadığı olay nedeniyle Esenboğa Havalimanı'nda hava trafiği bir süre aksadı.

 

Uçakta hasar oluştu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, uçakta hasar oluştuğu ancak can kaybı olmadığını açıkladı. Yetkililer, uçağın pilotu ile yanındaki öğrencinin alkol kontrolüne gönderildiğini, uçağın vinçle pistten çekilmesinin ardından hava trafiğinin normale döneceğini söyledi.

 

THK eğitim uçağı pistten kaldırıldı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkililerinin, uçağın başında gerekli incelemelerde bulunmasının ardından uçak önce pist dışına, ardından aprona çekildi. Yaklaşık 2.5 saattir trafiğe kapalı olan pist yeniden faaliyete geçti.