THY, 2016'ya kadar basketbolun sponsoru

Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile olan sponsorluk anlaşmasını 2016 yılına kadar uzattı.

22 Temmuz 2014 Salı, 16:11
Abone Ol google-news

THY Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen imza törenine THY Genel Müdürü Temel Kotil ile FIBA Avrupa ve TBF Başkanı Turgay Demirel katıldı. A Milli Basketbol Takımı oyuncuları ve teknik ekibi de töreni takip etti.

Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Turgay Demirel, TBF olarak uzun yıllardır THY ile işbirliği içinde Türk basketbolunu geliştirmeyi, Türkiye'yi tanıtmayı ve birlikte projeler geliştirmeyi çok büyük bir zevkle hayata geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu sene de THY ile uzun süreli sponsorluk imzalıyoruz. Erkek basketbol milli takımımız İspanya'daki FIBA Basketbol Dünya Kupası'nda, kadın milli takımımız da Türkiye'de düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi gururlandırmak için çok büyük çaba harcayacak. Onun dışında TBF altyapı yatırımlarıyla çok büyük bir sevinç yaşadı. Ümit Basketbol Milli Takımımız Türkiye basketbol tarihinde ilk kez altın madalya kazanarak, çok büyük başarılara imza attı. Bütün bu çalışmalarımızda bizlere destek olan THY'ye çok teşekkür ediyoruz."

İşbirliği yaptıkları THY'den her zaman övgüyle bahsettiklerini anlatan Demirel, "TBF ve THY, ülkemizi kendi alanlarında başarıyla temsil eden, dünyaya tanıtan, ülkemizin son 10 yılda gösterdiği gelişmeyi çok iyi kanıtlayan ve birbirini destekleyen iki kurum olarak bundan sonra da faaliyetlerini beraber yürütecek. Biz de her zaman THY'nin ortağımız olmasından övgüyle bahsediyoruz" diye konuştu.

Turgay Demirel, A Milli Takım'ın FIBA Basketbol Dünya Kupası'nda madalya alması durumunda ekibe verilecek prim miktarının sorulması üzerine, "Dünya şampiyonu olurlarsa bundan sonra business uçacaklar" diyerek espri yaptı.

Demirel, İspanya'da 30 Ağustos-14 Eylül'de düzenlenecek turnuvada grup maçlarını Bilbao kentinde oynayacaklarını hatırlatarak, THY'nin turnuva için ek seferler koymasını beklediklerini söyledi.

- "Bizim için onur veren işbirliğimizi 2 yıl daha uzattık"

THY Genel Müdürü Temel Kotil de kendilerine onur veren bir anlaşmayı 2 yıl daha uzattıklarını aktardı.

Her konuda dünyanın 1 numarası olmayı amaçladıklarını vurgulayan Kotil, "Bizim için onur veren bir anlaşmanın devamı. İşbirliğimizi 2 yıl daha uzattık. Türkiye basketbolda iyi gidiyor. Biz Avrupa'nın en iyi havayolu olduk, siz de basketbolda en iyisi olacaksınız. Amacımız her konuda dünyada 1 numara olmak. Allah'ın izniyle bunu başaracağız. Türkiye, havacılıkta oyun kurucu oluyor. Yalnız THY değil, yeni havalimanı sayesinde de oyun kurucu oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Sporu desteklemekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Kotil, şöyle konuştu:

"Sporu desteklemekten dolayı çok memnunuz. Bütün dünyayı seviyoruz. 3 milyar yolcunun peşindeyiz. Her yolcunun kalbine girmenin en kestirme yolu spordan geçiyor. Bunun önemli bir kısmını da basketbol oluşturuyor. Onun için de federasyonumuzu destekliyoruz. Başarılar diliyoruz. Genç arkadaşlarımızın her sene altın madalya almasını istiyoruz. O altınları Türkiye'ye getirmek için uçaklarımız hazır."

THY Genel Müdürü, sponsorluk sözleşmesi kapsamında sadece TBF'nin ulaşımını karşılayacaklarını belirterek, "THY'nin en iyi yaptığı şey insanları bir yerden diğer yere ulaştırmak. Diğer şeyleri federasyonumuz çözüyor zaten. Ulaşımda da iyi basketbolcu arkadaşlarımızın kazanmasına yardımcı olacak" diye konuştu.

Türkiye Basketbol 1. Ligi'ne sponsor olma gibi çalışmalarının olup olmadığıyla yönündeki soruyu Temel Kotil, "Şu anda böyle bir planımız yok ama olabildiğince aktiviteyi desteklemek istiyoruz. Şu anda lig sponsorluğu ile ilgili bir çalışmamız yok" diye cevap verdi.

- THY'nin zarar ettiği iddiası

Temel Kotil, THY'nin mali açıdan zor durumda olduğu şeklinde yapılan haberlerin sorulması üzerine, "Bizim bir sıkıntımız yok. Şirket olarak bugüne kadar 150 uçağın teslimatını aldık. Bu yılki finansmanımızı tamamlamış durumdayız. Bu haber nasıl ve neden yapıldı bilmiyorum ama 2002'den beri kar eden bir şirketiz" şeklinde konuştu.

Yurt dışındaki kulüpler ve sporcularla ilgili başka sponsorluk çalışmaları yürüttüklerini aktaran Kotil, "Sponsorlukla ilgili devamlı çalışıyoruz. İmzaya geldiğinde paylaşabiliyoruz. Tüm dünyadaki insanların kalbine girmemiz için sponsorluklara ihtiyacımız var. Biz sporun yanındayız. Yurt dışında kendimizi tanıtmada da sporu çok iyi kullanıyoruz. Türk takımları bizim için çok daha önemlidir ama yabancıların gönlüne girmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sponsorluk sözleşmesinin ardından Temel Kotil'e adının yazılı olduğu 12 numaralı forma hediye edildi.

Bu arada A Milli Basketbol Takımı, toplantının ardından kamp çalışmaları için İtalya'nın Bormio kentine gitti.