Tokat'taki terörist saldırıya tepkiler

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda 7 askerin şehit edilmesine tepkiler yurt genelinde sürüyor.

13 Aralık 2009 Pazar, 14:53
Abone Ol google-news

Antalya'da internet ortamındaki paylaşım sitesinde ''Şehitlerimiz için toplanıyoruz'' adlı grup açan bir öğrencinin çağrısına uyan Antalyalı bir grup genç, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak Tokat'taki terörist saldırıyı protesto etti. Antalyalı Şükrü Dağdemir adlı öğrencinin internetteki bir paylaşım sitesinde açtığı ''Şehitlerimiz için toplanıyoruz'' adlı gruba Antalyalı gençlerden destek geldi. İnternet ortamında sözleşen bir grup genç, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak Tokat'taki terör saldırısını ve son günlerde çeşitli kentlerdeki sokak eylemlerinde güvenlik güçlerinin taşlanmasını protesto etti.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş, olaysız sona erdi. Gösteriyi internette düzenleyen Şükrü Dağdemir, çağrısına destek olan herkese teşekkür ederek, ''Buraya katılan genç arkadaşlarımın hiçbiri siyasi bir görüş çevresinde bir araya gelmedi. Hepimiz içimizden geçtiğince şehitlerimize ve onların bize bıraktıklarına sahip çıkmak için bir araya geldik'' dedi.
 

Konya

Konya Zafer Alanı'nda toplanan grup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra Atatürk Anıtı'na yürümek istedi. Polis ekiplerinin eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle müdahale ettiği grup, terör örgütü aleyhine slogan atarak bir süre polis nezaretinde yürüdükten sonra Kültür Park girişinde Türk bayrağı açarak yeniden İstiklal Marşı'nı okudu. Polisin grup üyeleriyle konuşmasından sonra göstericiler olaysız dağıldı. İnternetteki bir sosyal paylaşım sitesinde kurdukları sitede haberleşen modifiye araç sahipleri de Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıyı protesto etmek için Selçuklu Atatürk Lisesi'nin önünde toplandı. Daha sonra şehir turu atmak isteyen otomobil sahiplerine trafik ekipleri müdahale etti. Bunun üzerine, grup üyeleri, terör aleyhine yapacakları gösteriyi iptal etti.
 

Ordu

Ordu'da Düz Mahalle Sırrıpaşa Caddesi'nde toplanan çoğu gençlerden oluşan vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla Şarkiye Mahallesi'nden geçerek Sırrıpaşa Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca terör örgütü aleyhine slogan atan gruba çevredeki yurttaşların alkışla destek verdiği ve sloganlara eşlik ettiği gözlendi. Atatürk Anıtı'nın önünde yürüyüşü tamamlayan vatandaşlar, burada 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.
 

Bodrum

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Belediye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişi, İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Türk-Kürt kardeştir bunu bozan kalleştir'' diye slogan attı. Daha sonra burada konuşma yapan bazı vatandaşlar, Tokat'taki terörist saldırıyı protesto ettiklerini belirterek, benzer olayların bir daha yaşanmamasını istedi. Grup, daha sonra, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Bodrum Milta Marina'ya kadar yürüdü. Vatandaşlara yürüyüş sırasında otomobil ve motosiklet sürücüleri korna çalarak destek verdi. Yürüyüş yapanlar arasında bulunan, Atatürk posteri taşıyan gazi ile asker üniforması giymiş, Türk bayrağı taşıyan genç ilgi çekti.

 

Edirne

Kaleiçi Semti Dörtyol Kavşağı'nda toplanan gençler, büyük bir Türk Bayrağı açarak, Balıkpazarı, Saraçlar ve Tahmisten Caddesi'nden yürüyerek Atatürk Anıtına geldi. Terör örgütü ve elebaşı Abdullah Öcalan'a tepki gösteren gençler, ''Ne Mutlu Türküm diyene'', ''Hepimiz Mustafa Kemal'in Askerleriyiz'', ''Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez'', ''Türk'üz Mutluyuz, Atatürkçüyüz'' ve ''PKK şaşırma sabrımızı taşırma'' şeklinde sloganlar attı.

Grup, burada saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşını söyledi. Grup adına bir konuşma yapan Namık Kemal Şenyurt, ülkenin içinde bulunduğu durumdan Edirneli gençler olarak memnun olmadıklarını söyledi. Şenyurt, şunları kaydetti: ''Altında yaşadığı bayraktan başka bayrak tanımayan, bağımsızlığından onur duyan, gurur duyan, taşıdığı kimliği inkar etmeyip, 'Ne Mutlu Türküm' diyen herkes kardeşimizdir. Bunların dışındaki bölücü hareketlere, eylemlere ve davranışlara Edirne sessiz kalmamıştır. kalmayacaktır.''

Grup, yeniden slogan atarak Kaleici semtindeki Dörtyol kavşağına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında slogan atan gençlere, yol kenarındaki vatandaşlar da destek verdi. Gençler, olay çıkmaması için güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet ekiplerine dönerek, ''Polise uzanan eller kırılsın'' diye slogan attıktan sonra dağıldı.

 

Karacabey'de 'Teröre Lanet' mitingi

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla ''teröre lanet'' mitingi düzenlendi. Karacabey Gençlik Platformu'nun sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle organize ettiği miting kapsamında, Karacabey Balık Hali önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüdü.
Yurttaşlar, yürüyüş sırasında, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Güçlü ordu, güçlü Türkiye'', ''Kahrolsun PKK'' şeklinde slogan attı.

Saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı'nı söyleyen vatandaşlar, daha sonra Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit olması nedeniyle Garnizon Komutanlığı'na giderek baş sağlığı dileklerini iletmek istedi. Bu esnada, vatandaşlarla polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Grup, daha sonra Garnizon Komutanı Kd. Yzb. Galip Erbil'e Türk Bayrağı hediye ederek, baş sağlığı diledi. Galip Erbil, yurttaşlara bu duyarlılıklarından ötürü teşekkür etti. Yurttaşlar, daha sonra dağıldı.