Toplantı tarihinde uzlaştılar

Güney ve Kuzey Kore'nin, ortak sanayi bölgesi Kaesong'un yeniden açılmasıyla ilgili üst düzeyli heyetlerin katılacağı toplantının, bu hafta düzenlenmesi konusunda görüşbirliğine vardığı bildirildi.

10 Haziran 2013 Pazartesi, 06:06
Abone Ol google-news

Heyetlerin dün sınır kenti Panmunjom'da yaklaşık 17 saatlik gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklama yapan Güney Kore Birleşme Bakanlığı, faaliyetleri duran ortak sanayi bölgesinin yeniden açılması için Kuzey Kore ile görüşmelerin devam edeceği belirtti.

Kuzey ve Güney'in iki ülke heyetlerinin katılımıyla Seul'da bu hafta yüksek düzeyli toplantı gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliğine vardığı kaydedildi. Toplantının 12 Haziran Çarşamba yapılmasının düşünüldüğü ifade ediliyor.

Güney Kore, geçen ay ortak sanayi bölgesi Kaesong konusunda Kuzey Kore'ye diyalog çağrısında bulunmuş ancak red cevabı almıştı. Kuzey Kore, kapalı durumdaki nükleer reaktörünü yeniden açma kararı almasından sonra ortak işletilen sanayi bölgesine Güney Koreli işçilerin girişini durdurmuştu. Kuzey Kore, 3 Nisan'da Kaesong bölgesindeki 53 bin çalışanı çekmişti.