Toprağı kazdıkça tarih çıkıyor

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, başkanlığını yürüttüğü Seyitömer Höyüğü kurtarma kazısında bu yıl geride kalan iki ayda, erken ve orta tunç çağları ile Akhamenit ve Roma dönemlerine ait hiç beklemedikleri, çok kaliteli ve değerli eserler bulduklarını söyledi.

23 Ağustos 2011 Salı, 07:35
Abone Ol google-news

Prof. Dr. Bilgen, yaptığı açıklamada, il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki höyüğü, 2006 yılından bu yana her yıl 6'şar aylık dönemlerde kazdıklarını hatırlattı.
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) Müessesesi sahasındaki kurtarma kazısının, altındaki kömürün ekonomiye kazandırılacak olmasından dolayı tarihi ve akademik öneminin yanı sıra ekonomik boyutunun da bulunduğunu ifade eden Bilgen, 6'ncı sezon kazılarına 6 Haziran'da başladıklarını bildirdi.

Kazıda, öğretim elemanları, öğrenciler ve SLİ Müessesesince görevlendirilen işçilerden oluşan 250'yi aşkın kişinin görev yaptığını dile getiren Bilgen, bu yıl 6'ncı dönemini neredeyse yarıladıkları kazının verimli şekilde sürdüğünü belirtti.

Prof. Dr. Bilgen, çok fazla eser elde edip restore etme imkanı bulduklarını, depoları neredeyse dolduğu için iki ayda çıkarıp restore ettikleri envanterlik 612 eseri, ''Ara teslim'' olarak Kütahya Arkeoloji Müzesine teslim ettiklerini vurguladı.

''Geniş bir alana yayılıyor"

Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün ise höyüğün yayılma alanının geniş olduğunu bildirdi.
Sistematik olarak sürdürülen arkeolojik kazılarda, höyüğün genelinde bulunan eserlere bakıldığında arkeoloji dünyası için çok önemli sonuçlar elde edildiğini gördüklerine işaret eden Türktüzün, ''Kütahya Arkeoloji Müzesi, Tunç dönemine ait önemli bilgi ve eserlerin olduğu bir müze haline geldi. Seyitömer kazılarının, bu bölgenin arkeolojisi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çok sayıda eser çıkıyor ve höyüğün genel karakteriyle ilgili bilgiler elde ediyoruz. Bu eserleri bize sağladıkları için Prof. Dr. Nejat Bilgen'e teşekkür ederim'' ifadesini kullandı.