Toyota, 1.9 milyon aracı geri çağırıyor

Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD'de gaz pedalında sorun bulunan 1,9 milyon aracını daha geri çağırıyor.

28 Ocak 2010 Perşembe, 08:59
Abone Ol google-news

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, araçların gaz pedalı mekanizmasının aşındığı, bazı durumlarda takıldığı için geri çağrılma kararı alındığı ifade edildi.

Geri çağrılan araçların 2009-2010 yılı Corolla, Venza, Matrix ve Pontiac Vibe ve 2008-2010 yılı Highlander olduğu belirtildi.

Şirket, Avrupa'da da teknik sorunlar nedeniyle araçlarının geri çağrılacağını açıkladı.Şirket sözcüsü Paul Nolasco, yaptığı açıklamada, hangi modelin ya da kaç adet aracın geri çağrılacağını bilmediklerini söyledi.


4 ayda ABD'de yaklaşık 8 milyon araç geri çağırıldı

Toyota geçen hafta, ABD'de gaz pedalında sorun bulunan 2,3 milyon aracı geri çağırmıştı.
Şirketin sözcüsü Brian Lyons, şirketin bu sorunla ilgili henüz çözüm bulmasa da geliştirmeye çalıştığını belirtmişti. Lyons, Toyota'nın söz konusu modellerinin diğer ülkelerde çağrılıp çağrılmayacağına ilişkin bilgi vermemişti.

Geçen sonbaharda da Toyota, ABD'deki 4,2 milyon aracını uygun olmayan zemin döşemesinin gaz pedalının sıkışmasına, bunun da aracın hızının artmasına ve aracın durmasının zorlaşmasına neden olduğu gerekçesiyle geri çağırmıştı.

Şirket geçen yıl Ağustos ayında da Çin'de, elektrikli cam anahtarlarındaki arıza nedeniyle 690 bin aracı geri çağırmıştı.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota, böylece son 4 ayda ABD'de yaklaşık 8 milyon aracını geri çağırmış oldu.

 

Hisseler tepetaklak

ABD'de yaşanan araç geri çağırma krizi ve bununla birlikte şirketin 8 modelinin satışını askıya alması, Toyota hisselerinin son dönemdeki en kötü performasını göstermesine neden oluyor.

Toyota'nın bugünkü yüzde 3.9'luk düşüşü ile birlikte 21 Ocak'tan bu yana değer kaybı yüzde 15'e ulaştı. Şirketin piyasa değeri de 136 milyar dolara kadar geriledi. Yaşanan bu düşüşte, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Toyota'yı negatif izlemeye alması da etkili oldu. 

Öte yandan şirket hisselerinde 38.6 milyon adetlik gerçekleşen işlem hacmi de tarihi rekor olarak kayıtlara geçti.