TRT ve AA'ya soruşturma istediler

Devletin resmi yayın organları TRT ve AA'nın "Karayılan yakalandı" haberleri AKP yönetiminde de rahatsızlık yarattı. AKP yöneticileri, doğru çıkmayan haberi birer gün arayla yayınlayan iki kuruluş hakkında idari soruşturma açılmasını istedi.

17 Ağustos 2011 Çarşamba, 07:17
Abone Ol google-news

TRT ve AAnın İran resmi yetkililerine dayandırarak verdikleri ancak daha sonra doğru çıkmayan Karayılan yakalandıhaberi önceki gece Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AKP MYK toplantısında gündeme geldi. Parti yöneticileri, kamuoyunda sansasyon yaratan, İranla ilişkileri etkileyen ve artan saldırılar nedeniyle en hassas dönemde devletin resmi organlarıncayayınlanan bu haberden duydukları rahatsızlığı dile getirdi. MYK üyeleri, bu haberler ve sonrasındaki gelişmelerin PKKye karşı oluşturulmaya çalışılan politikalara zarar verdiğini belirtti.

 

Erdoğan mektup yazacak

MYK toplantısında Erdoğanın yeni anayasa sürecinin başlatılması için muhalefet liderlerine mektup yazacağı bilgisini verdiği de öğrenildi. Önümüzdeki günlerde Erdoğanın mektuplarla uzlaşma çağrısı yaparak TBMM açılmadan önce yüz yüze görüşme talebinde bulunacağı da belirtiliyor. Erdoğan, ayrıca daha önce açılım sürecindekine benzer şekilde yeni anayasa için Dolmabahçe toplantıları yapmayı da planlıyor. Parti yetkilileri, önümüzdeki günlerde sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek yeni anayasa sürecine destek isteyecek. Öte yandan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hafta başında Erdoğan’a yaptığı ziyaretin ardından bugün de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’yle görüşecek.