Trump'ın CIA Başkanlığına aday gösterdiği, 'işkenceci' olduğu iddia edilen Haspel kimdir?

ABD Başkanı, Trump CIA'nın başına Gina Haspel'i getireceğini açıkladı. İlk kez bir kadının CIA Direktörü olacağının altını çizdi. 2002 yılında Tayland'da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, "Kedi Gözü" isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu olmuştu.

13 Mart 2018 Salı, 19:42
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Trump, Rex Tillerson'ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu atadı. Pompeo'nun fantastik bir iş çıkaracağını söyleyen, Tillerson'a da hizmetleri için teşekkür eden ABD Başkanı, aynı zamanda CIA'nın başına Gina Haspel'i getirdiğini açıkladı. İlk kez bir kadının CIA Direktörü olacağının altını çizdi. Gina Haspel, Senato'nun onayı halinde CIA'in ilk kadın başkanı olacak

Gina Haspel kimdir?

1956 doğumlu Gina Haspel, 1985 yılında ABD istihbarat teşkilatı CIA'e katıldı. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında CIA Direktör Yardımcılığı'na getiren Haspel'in CIA Direktörü olması bekleniyor.

HASPEL'İN GEÇMİŞİ

2002 yılında Tayland'da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, "Kedi Gözü" isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu olmuştu.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi raporlarına göre Haspel'in yönettiği hapishanede yasaklı yöntemlerle işkence gerçekleştirilmişti.

 2017’de CIA başkan yardımcılığına getirildiğinde New York Times gazetesi Haspel’ın ‘işkenceci geçmişi’ anlatılırken Trump’ın işkenceyi kimi durumlarda gerekli gördüğü ve dönemin direktörü, şimdiki Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da waterboardingle (su işkencesi) beraber muhtelif  yöntemlerin işkenceden sayılmadığını ve geçmişte El Kaide’yle savaşırken bu yöntemleri uygulayan ‘vatanseverleri’ selamladığı demeçleri hatırlatan bir haber yayımlamıştı.

Tayland CIA’nin ilk denizaşırı gözaltı merkezi olarak biliniyor. Gina Haspel’ın buradaki CIA merkezini yönettiği dönemde El Kaide üyeleri Ebu Zübeyde ve Abdel Rahim el Neşiri’ye işkence uyguladığı söyleniyor. Haspel’in waterboarding tekniğini uyguladığı ve Ebu Zübeyde’nin kafasını duvara vurduğu video görüntülerinin 2005 yılına kadar CIA arşivinde saklandığı, bu tarihten sonra görüntülerin arşivden silindiği iddia ediliyor.

CIA BELGELERİNE GÖRE İŞKENCECİ

Gizliliği kaldırılan CIA belgelerine göre El Kaide üyesi Ebu Zübeyde'ye hapishanede tutulduğu sürede ayda 83 kez işkence yapılmış, uyumasına izin verilmemiş, kafası duvara vurulmuş ve sol gözünü kaybetmişti.

Yine aynı CIA belgelerinde Ebu Zübeyde'nin önemli bir istihbarata sahip olmadığı söylenmişti. Bu döneme ait pek çok belgenin yok edildiği söyleniyor.

TRUMP'TAN TERCİHİNİ DEĞERLENDİRMESİ İSTENDİ

"Terörle mücadelesi" sebebiyle "George H. W. Bush Ödülü" alan Haspel, geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Direktörü Yardımcısı yapıldı.

Trump'ın tercihi üzerine ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, Haspel'e verilen görevin yeniden değerlendirilmesini istedi.

ABD'li senatörler, Gina Haspel'in izinsiz olarak sorgulama kayıtlarını imha ettiğini ve işkence yaptığını dile getirdi. Buna rağmen Trump, tercihinden vazgeçmedi.

Avrupa Anayasal Haklar ve İnsan Hakları Merkezi de Haspel'e karşı suçlama yöneltirken, Haspel'in onayladığı işkence yöntemlerinin sonrasında başka hapishanelerde de kullanıldığı biliniyor.