Trump'tan Erdoğan açıklaması: S. Arabistan ile ilgili açıklamaları sertti

ABD Başkanı Donald Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ile ilgili açıklamaları oldukça sertti. Erdoğan'ın açıklamalarını soruşturma sonrası değerlendirebilirim" dedi. Dışişleri Bakanı Pompeo ise olaya karışan Suudilerin vizelerinin iptal edileceğini duyurdu.

23 Ekim 2018 Salı, 22:45
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kaşıkçı açıklamalarına ilişkin konuştu.

"Erdoğan'ın Suudi Arabistan ile ilgili açıklamaları oldukça sertti" diyen Trump, Erdoğan'a Suudi Arabistan'la ilgili yaptığı açıklamalar konusunda güvenip güvenmediği sorusuna ise, "Erdoğan'ın sözlerini soruşturma sonucunu gördükten sonra değerlendirebilirim" yanıtını verdi.

TRUMP: TARİHTE ÜZERİ ÖRTÜLEN EN KÖTÜ OLAY

Trump, "Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda ne yapacağımız noktasında kararı kongreye bırakacağım ve umarım ki iki partinin de desteklediği bir karar olur. Tarihte üzeri örtülen en kötü olay" ifadelerini de kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, "Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu Suudilerin vizelerini iptal edeceğiz" dedi.

<haber-dikey:1119197>

Erdoğan şöyle konuşmuştu:

"Şu ana kadar ortaya çıkan deliller Kaşıkçı'nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor. Gizli kalması insalık vicdanını yaralayacaktır. Suudi Arabistan yönetimi cinayeti kabul ederek önemli bir adım atmıştır.

Bundan sonra tüm sorumluları açık bir şekilde ortaya çıkararak hukuk önünde cezaya çarptırmalarını bekliyoruz. Cinayetin anlık değil planlı olduğuna yönelik emareler var. Bu 15 kişi cinayet günü neden İstanbul'da toplanmıştır. Bu kişiler kimden emir alarak oraya gelmiştir, başkonsolosluk binası neden hemen değil de neden günler sonra incelemeye açılmıştır, cinayet ortadayken onca tutarsız açıklama neden yapılmıştır, ceset neden hala ortada yok, cesedin yerli işbirlikçiye verildiği ifadesi doğruysa bu yerli işbirlikçi kimdir? Sıradan bir kişi bahsetmiyor bundan. Bu yerki işbirlikçiyi açıklamaya mecbursun. Kimse sorular cevaplanmadan meselenin kapatılacağını aklından geçirmesin. Güvenlik birimlerinin elindeki bilgiler hadisenin planlı olduğuna işaret ediyor. Böyle bir meseleyi, birkaç güvenlik ve istihbarat elemanının üzerine yıkmak yanlış."