TSK'yi 'mezhep savaşına' sokacaklar!

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray, 'Teröre Karşı İslam İttifakı”nın bir 'mezhep ordusu' olduğunu kaydederek, 'Sözde teröre karşı ittifak adı altında Suudilerin kumandasına girmek, medeni Türkiye’nin sonudur. Türk ordusu, 'light IŞİDçi' vahabi Suudi Krallığı’ının ucuz piyade gücü haline getirilemez' dedi.

17 Aralık 2015 Perşembe, 12:09
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray, Suudi Arabistan önderliğinde aralarında Türkiye'nin de olduğu 34 ülkenin katılımıyla oluşturulan “Teröre Karşı İslam İttifakı”nın bir “mezhep ordusu” olduğunu kaydederek, “Sözde terör ittifakı adı altında Suudilerin kumandasına girmek, medeni Türkiye’nin sonudur. Türk ordusu, 'light IŞİDçi' vahabi Suudi Krallığı’ının ucuz piyade gücü haline getirilemez” dedi.

Riyad merkezli orduda yer almanın Türkiye'yi de bir mezhep savaşının içine iteceği uyarısında bulunan Çıray, “Suudi Arabistan ,terörle mücadele etmek istiyorsa önce terör örgütlerini finanse etmekten vazgeçsin. Suudilerin girişimi, Ortadoğu'yu ve hatta dünyayı yeni bir savaşa götürebilecek kadar vahim bir gelişmedir. Tarihin mezhepsel gözle okunması ve sekter bir kafa yapısıyla uluslararası ilişkilerin yürütülmesi imkânsızdır” dedi.

Bu güce katılmanın Bakanlar Kurulu üyelerinin dahi bilgisi olmadan tasarlandığını ileri süren Çıray, ABD'yi de uyararak, “Yanlış bir coğrafyada yanlış bir işe giriliyor. Bu yeni bir askeri ittifak demektir. Belli ki bir müddettir tasarlanmış. Aca birileri Türkiye'nin NATO'daki varlığından rahatsız mı oluyor?” diye konuştu.

“Türk ordusu, radikal vahşi vahabi anlayışın emrine verilebilir mi” diye soran Çıray, şunları söyledi:
“On üç yılda adım adım inşa edilen otokratik tek adam devletinin nihai hedefi, Türkiye’nyi iki yüzyıllık medenilik yolculuğu rotasından çıkarmaktır. Türkiye'nin, Suudilerin iderlik ettiği ittifakın askeri gücü haline gelmesi, IŞİD’i üreten vahabiliğin bir zaferi olacaktır. Ayrıca Başbakan Davutoğlu'na soruyorum, bu İslam ordusuysa İran nerededir? Bu gelişmeyi nasıl okuyacağı ve algılayacağı hesaplanmış mıdır? IŞİD başta olmak üzere tüm terör yuvaları, Müslümanları bir mezhep savaşına itmek isteyeceklerdir. Görünen köy kılavuz istemez.

ABD, beceremediği bir savaşı Suudilere ve Katarlılara finanse ettirmekte, her türlü zaafını ve açığını istihbari olarak bildiği yöneticilerin elindeki Türkiye'yi de kara kuvveti olarak sürmeyi planlamaktadır. Türk Ordusu, vahabi Suudi Krallığı’ının ucuz piyade gücü haline getirilemez. Türkiye bu tür bir şer ittifakında yer aldığı takdirde kendisini ebediyen medeni dünyanın dışına atacak bir dış politika tercihi yapmış olacaktır.”