"Tüm Balkan ülkelerinin NATO üyesi olacağından eminim"

NATO Genel Sekreteri Anders Fog Rasmussen, NATO'nun genişleme sürecinin devam edeceğini, yakında tüm Balkan ülkelerinin NATO üyesi olacağından "emin olduğunu" söyledi.

29 Nisan 2010 Perşembe, 16:06
Abone Ol google-news

Anders Fog Rasmussen, NATO Genel Sekreteri olarak Arnavutluk'a yaptığı ilk resmi ziyaretinde, ilk görüşmesini Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İlir Meta ile yaptı.
Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Rasmussen, Balkanlar'da yaşanan olumlu gelişmeleri "başarı" olarak değerlendirerek, "Hedefimiz, tüm Balkan ülkelerini NATO'da görmektir. Yakında tüm Balkan ülkelerinin NATO üyesi olacağından eminim" diye konuştu.

Kosova'da görev yapan barış gücünde (KFOR) asker sayısının azaltılacağını belirten Rasmussen, "Kosova'da güvenliğe zarar verebilecek herhangi bir girişimde bulunmayacağız" dedi.

Meta da Afganistan'da görev yapan Arnavut askeri sayısını artıracaklarını açıkladı.
Çok yakında Afganistan'a 85 asker daha gönderileceğini kaydeden Meta, ayrıca Afgan üniversite öğrencileri için burs açacaklarını bildirdi.

Rasmussen ile füze kalkanı konusunu da ele aldıklarını belirten Meta, "Biz, ABD'nin bu konudaki siyasetini destekliyoruz. Bu, Avrupa'da NATO'nun savunma mimarisine önemli katkı sağlayacaktır" diye konuştu.