Tuncer: Baraj kaldırılsın

DSP Genel Başkan Yardımcısı Erol Tuncer, ''Türkiye'de seçimlerde uygulanan yüzde 10'luk barajın kaldırılması gerekiyor'' dedi.

24 Mart 2011 Perşembe, 10:24
Abone Ol google-news

DSP Genel Başkan Yardımcısı Erol Tuncer, DSP Tekirdağ İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamada, seçim hazırlıkları kapsamında bir kampanya düzenlediklerini söyledi. Her seçimin önemli olduğunu belirten Tuncer, seçimlerin demokrasinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin ciddi ekonomik sorunları olduğunu öne süren Tuncer, şöyle konuştu:

''Türkiye, borca dayalı bir büyüme içerisine girdi. Türkiye'nin, aldığı ve sattığı ile ürettiği ve tükettiği arasında çok büyük fark var. Bu büyüme istihdam oluşturmadığından, işsizlik oranı artıyor. Ayrıca gelir dağılımında da bir dengesizlik mevcut. En yüksek gelirle en düşük gelir arasında 8.5 kat fark var.''

Demokrasinin insan onuruna en yakışan rejim olduğunu belirten Tuncer, ''Türkiye'de seçimlerde uygulanan yüzde 10'luk barajın kaldırılması gerekiyor. 1980 ihtilali öncesinde seçim barajı yoktu ve o dönemde parlamento dışı kalan partilerin oy oranı yüzde 1'in altındaydı. Böyle aksak temsille demokrasiyi yürütmek çok zor'' dedi.
 

 

'Anayasa yapma sorunu'


DSP Genel Başkan Yardımcısı Erol Tuncer, ''Türkiye, içinde bulunduğumuz şu günlerde yeni bir anayasa yapma sorunu ile karşı karşıya'' dedi. Tuncer, Çorlu'da düzenlenen partisinin Tekirdağ milletvekili aday adaylığı toplantısında her seçim gibi yaklaşmakta olan genel seçimlerin de önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, yeni bir ekonomik büyüme politikasına ihtiyacı olduğunu savunan Tuncer, ''Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ekonomik model kalmadı. Bu anlayışın bir an evvel silinmesi gerekli'' dedi.

Tuncer, Türkiye'nin yeni anayasa yapma sorunu ile karşı karşıya olduğunu, anayasanın mutlaka değişmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye, içinde bulunduğumuz şu günlerde yeni bir anayasa yapma sorunu ile karşı karşıya. Mevcut anayasamızın bugüne kadar yarısı değiştirildi. Ama tamamının değiştirilmesi gerek. Bütün anayasalarda geniş katılım gözetilir ve istenir. Bizim anayasamız da değişirken her kesimden görüş ve katılım alınmalıdır. Yaklaşan genel seçimlerde, meclise girmesi muhtemel görünen partilerin yanında bir parti daha meclise girmeli. Bu parti de DSP olmalı. Ülkedeki yüzde 10 barajı mutlaka kaldırılarak bu oran yüzde 5'e indirilmeli.''