Tunus'ta yeni hükümet güvenoyu aldı

Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ali el-Ureyd'in sunduğu kabine listesi meclisten güvenoyu aldı.

13 Mart 2013 Çarşamba, 12:52
Abone Ol google-news

Başbakan Ali el-Ureyd'in kabinesi için Tunus Kurucu Meclisi'nde 139 kabul, 45 ret, 13 çekimser oyu kullanıldı. Oylamaya meclisteki 217 milletvekilinden 197'si katıldı. Kurucu Meclis'e hükümetin çalışma programını sunan Ureyd, ülkenin kalkınması ve güvenliğinin sağlanması üzerinde yoğunlaşacaklarını belirtti.

Kurucu Meclis'in yeni hükümeti oyladığı oturumda Ureyd, sayıları azaltılmış, tarafsız bir bakanlar kurulu hazırladığını vurgulayarak, ''hükümetin gelecek dönemde ele alacağı öncelikleri ortada'' dedi.

Hükümetinin kanunlar çerçevesinde şiddet ve terör olaylarını engellemek için bütün ihlallere karşı koymaya hazır olduğunu savunan Ureyd, ekim ayının sonlarında ya da kasım ayının başlarında parlamento seçimlerinin yapılabilmesi için uzlaşı sağlama yolunda çalışacaklarını kaydetti.

Ureyd, yeni hükümetin, sekteye uğrayan kalkınma projelerini uygulamaya koymayı, yeni yatırım alanları açmayı ve bin 250 kişiyi istihdam etmeyi taahhüt ettiğini ifade etti.

Eski Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali, ''teknokrat hükümeti'' girişiminin destek bulmaması üzerine istifa etmiş, yerine Nahda Hareketi Partisi milletvekili ve İçişleri Bakanı Ali Ureyd, hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Tunus'ta yeni hükümetin kurulmasından duyulan memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin, Tunus hükümetine destek olmaya devam edeceğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ''Tunus'ta, Ali el-Ureyd'in başkanlığında yeni hükümetin kurulmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Tunus'ta demokrasi yolunda elde edilen kazanımların muhafaza edilerek güçlendirilmesi ve barışçıl ve istikrarlı bir şekilde ilerleyen dönüşüm sürecinin başarıyla tamamlanması, özgürlük mücadelesi veren tüm bölge halkları için örnek teşkil edecektir'' ifadesine yer verildi.

Türkiye'nin, Tunus'taki tüm siyasi kesimlerin, önümüzdeki dönemde de uzlaşı ve hoşgörü kültürünü muhafaza ederek, diyalog ve işbirliği içinde yeni bir anayasa hazırlayacaklarına ve genel seçimleri düzenleyeceklerine olan inancının tam olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Dost ve kardeş Tunus halkının özgürlük, adalet ve demokrasi mücadelesini başından itibaren desteklemiş olan Türkiye, yeni hükümete de her türlü desteği sağlamaya ve Tunuslu kardeşlerimizle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir.''