Tüp bebekte 'garanti' verilemez

İstanbul Özel Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Direktörü Doç. Dr. Cem Demirel, Türk hekimlerinin tüp bebek konusunda çok iyi yerde olduğunu belirterek, dünyanın farklı ülkelerinden ailelerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilmek için Türkiye'ye geldiğini söyledi.

24 Mart 2011 Perşembe, 10:29
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş Özel Devakent Hastanesi ve Maremar Umut Tıp Merkezi'nin katkılarıyla düzenlenen ''Gebelikte hasta takibi, ilaç kullanımı, riskli ve çoğul gebeliklerde tüp bebek'' konulu seminerde konuşan Demirel, tüp bebekte 'garanti' sözcüğünü kullanmaya hiçbir hekimin hakkının bulunmadığını bildirdi.

Türk hekimlerinin tüp bebek konusunda rüşdünü ispatladığını ve dünyanın farklı ülkelerinden tüp bebek için hastaların Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Demirel, ''Hollanda, ABD, İngiltere, Romanya gibi bir çok ülkeden çocuk sahibi olmak isteyen hastalarım var. Bulundukları ülkede derman bulamadıkları için Türk hekimlerine geliyorlar. Tüp bebek hizmeti Türkiye'de çok iyi veriliyor. Ayrıca tüp bebek konusunda ekiplerin çok donanımlı ve yeterli olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Çocuk sahibi olamanın uzun bir süreçten geçtiğini ifade eden Demirel, Türkiye'de gebe kalmama durumunun aslında bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini ve problemin haliyle tüm ailenin yaşamını etkilediğini kaydetti.

İnsanların tüp bebeğe ömürlerini verdiğine değinen Demirel şöyle konuştu:
''Aileler çocuk sahibi olmak için paralarını döküyor, hayatlarını veriyorlar. Buna rağmen bazen gebelikte oluşmayabiliyor. İşte biz burada birçok insanın gebe olmasını sağlarken, bu durumda sonuç alamayan insanları da psikolojik açıdan destek vermeye çalışıyoruz. Kimi zaman hastaların psikologu oluyoruz. Aslında tüp bebek meselesi tıbbın zor bir branşıdır. Nasıl ki bir kanser insanı bitirip tüketiyor. Bu da yıllardır süren bir kanser gibi insanı tüketiyor.''

Halk arasında bazı hekimlerin ''yüzde 100 çocuk sahibi yapıyoruz'' gibi söylemlerinin dolaştığına işaret eden Demirel, bu yaklaşımı çok sakıncalı bulduklarını belirterek, herkes ''yüzde 100 gebe kalacak'' diye bir kuralın olmadığını savundu.

Hiçbir doktorun çocuk doğmadan kimseye garanti verme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Demirel, ''Ne olursa olsun insanlara gerçek beklenti bildirilmelidir'' dedi.
Hekimlere yönelik düzenlenen seminerde Prof. Dr. Mehmet Ali Ceylan Erden ve Doç. Dr. Arda Lembet de birer sunun yaptı.