Türbanlı öğrencileri derse almayan profesör, görevinden uzaklaştırıldı

'Türbanlı öğrencileri derslere almadığı' iddia edilen Prof. Dr. Rennan Pekünlü, görevinden uzaklaştırıldı.

01 Haziran 2012 Cuma, 20:07
Abone Ol google-news

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri'nde, türbanlı öğrencileri derslere almadığı, fotoğraflarını çektiği ileri sürülen Prof. Dr. Rennan Pekünlü, YÖK Denetleme Kurulu tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Geçtiğimiz ocak ayında, üniversitenin Matematik Bölümü öğrencisi F.G., avukatı, Mazlum Der İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Gün aracılığıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Astronomi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

F.G., şikayet dilekçesinde, öğretim görevlisinin özellikle derslere giriş saatini takip ettiğini, bölüm binasının kapısına geldiğinde karşısına dikilip türbanlı olarak okula girmesini engellediğini, cep telefonuyla fotoğrafını çekerek hakaret ettiğini ileri sürdü. Peruk takarak çözüm bulmaya çalıştığını dile getiren F.G., Prof. Dr. Pekünlü'nün, eğitim öğretim hakkının engellenmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal, kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanarak hürriyeti tehdit, kişinin huzurunu bozma, ayrımcılık yasasını ihlal ettiğini cezalandırılmasını talep etti. Cumhuriyet Savcısı, şikayet dilekçesi ile ilgili görevsizlik kararı verirken, rektörlüğün olayı soruşturmasına karar verdi.

Görevden uzaklaştırıldı

Soruşturma sürerken Prof. Dr. Pekünlü'nün emeklilik işlemlerini başlattığı, önceki gün de Ege Üniversitesi'ne gelen YÖK Denetleme Kurulu'ndan bir ekibin öğretim görevlisi ile görüştüğü öğrenildi. Emeklilik işlemlerini tamamlayamadan, Prof. Dr. Pekünlü'nün, YÖK Denetleme Kurulu tarafından görevinden uzaklaştırıldığı ve kendisine de tebligatın iletildiği belirtildi. Prof. Dr. Rennan Pekünlü'nün bu nedenle, dün okula geldiği, bugün ise okula gitmediği belirtildi.