Türk gazeteciler serbest

Yunan Sahil Güvenlik Botu tarafından gözaltına alınan Sabah Gazetesi muhabiri Bekir Öner Şan, yaklaşık bir saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldıklarını söyledi.

04 Ağustos 2009 Salı, 15:21
Abone Ol google-news

Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında, aidiyeti belli olmayan Karaada'daki Yunan askerlerini görüntülemek üzere küçük bir tekneyle denize açılan ve gözaltına alınan gazeteciler  arasındaki İHA muhabiri Çağdaş Yıldırım'la yapılan telefon bağlantısında Yunan Deniz Polisi'nin teknedekileri serbest bıraktığı öğrenildi. 3 saat süren durdurma işleminin ardından Yunan botu 4 kişiyi serbest bıraktı. Tekne, Türk Sahil Güvenlik botunun eşliğinde Kaş'a yönlendirildi.

Gözaltına alınan gazetecilerden Sabah Gazetesi muhabiri Bekir Öner Şan, yaklaşık bir saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldıklarını söyledi. Cep telefonuyla bağlantı kurulan Sabah Gazetesi Muhabiri Bekir Öner Şan, Karaada yakınlarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince gözaltına alındıklarını belirterek, ''Bir saat teknede bekletildik. Şuan Türk Sahil Güvenlik ekipleriyle Kaş'a dönüyoruz'' dedi.

İHA muhabiri Sabri Çağlar ise, Sabah gazetesi ekibiyle birlikte Karaada'daki Yunan askerilerini görüntülediklerini, bu esnada Karaada'daki Yunan askerlerinin kendilerini dürbünle izlediklerini belirterek, şunları söyledi: ''Daha sonra Sahil Güvenlik botu geldi. Neden görüntü çektiğimizi sordular. Kamera ve fotoğraf makinelerimizi incelediler. Neden çekim yaptığımızı sordular. Fotoğraflarımızı çektiler mail gönderdiler. Çekim yapmak istediğimizde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na başvurarak çekim yapabileceğimizi söylediler. Bize karşı naziklerdi. Bizi bir saat boyunca kendi teknemizde tuttular.''


Yunan Deniz Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Yunanistan Ege ve Deniz Ticaret Bakanlığı, bugün Türk gazetecilerin gözaltına alınması olarak basına yansıyan olayın, ''Yunan karasularına giren Türk teknesinin kontrol edilmesi olduğunu'' açıkladı.

Bakanlığın, Yunanistan Limanlar Müdürü Teodoros Rençperis imzasıyla yapılan açıklamasında, ''Bir Türk turist teknesinin güneydoğu Ege bölgesinde Yunan karasularına girdiği'' bildirildi.

Kaş açıklarındaki Karaada yakınlarındaki olaya ilişkin olarak, ''saat 17.35 sularında, Yunan karasuları içinde bir Türk turist teknesinin seyrettiğinin belirlendiği'' kaydedilerek, ''Pony adlı teknede normal güvenlik kontrolü yapıldı. Teknede, kaptanının dışında, kendilerini İHA televizyon kanalı için çalışan gazeteciler olarak tanımlayan 4 Türk vatandaşı vardı. Kontrolün tamamlanması ve Yunan karasularını terk etmeleri uyarısının ardından tekne saat 18.10'da bölgeden ayrıldı'' denildi.

 

Özügergin: Böyle bir durum söz konusu değil

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, ''Meis Adası civarında fotoğraf çekmek isteyen kimi Türk gazetecilerin Yunan makamlarınca gözaltına alınması veya tutuklanması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını'' söyledi.

Burak Özügergin, ''kimi Türk gazetecilerin Yunan Sahil Güvenlik makamları tarafından gözaltına alındığına'' dair haberler çıktığını hatırlatarak, bu konuda bilgi isteyen basın mensuplarına verdiği yanıtta, ''Türk gazetecilerin Yunan makamları tarafından gözaltına alınması veya tutuklanması gibi bir durum sözkonusu değildir'' dedi. Özügergin, ''İlgili makamlarımızdan aldığımız bilgilere göre, Meis Adası civarında fotoğraf çekmek isteyen bazı Türk gazetecileri Yunan Sahil Güvenlik yetkilileri tarafından durdurulmuş, gazetecilerin amaçları sorulmuş ve bölgede bulunan Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında yapılan temasın ardından Türk gazetecileri Kaş'a dönmüşlerdir'' diye konuştu.

Sözcü, konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı'nın da ''gerekli girişimlerde bulunduğunu'' kaydetti.