Türk Telekom devlerle çalışacak

Türk Telekom, ICT sektöründe enerjinin verimli kullanılması için çalışan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan GeSI'ye (Global e-Sustainability Initiative) üye oldu.

25 Eylül 2010 Cumartesi, 07:25
Abone Ol google-news

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, enerjinin çevre dostu, verimli kullanımına ve tasarrufuna yönelik e-sürdürülebilirlikle ilgili konuları organize eden ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan GeSI'ye üye olan ilk Türk şirketi oldu.

İklim değişimini önlemek amacıyla ICT sektörünün gücünden yararlanmayı hedefleyen GeSI'nin üyeleri arasında Microsoft, British Telecom, HP, Nokia, Ericcson, Cisco gibi şirketler bulunuyor. Türkiye'nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, GeSI çatısı altında faaliyet gösteren Enerji Verimliliği Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında enerji ve IT ekipmanlarının verimli kullanılması için diğer üyelerle bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirecek.

GESI Çevreci şirketlerin buluşma noktası

GeSI, 2001 yılında AB Milenyum hedefleri doğrultusunda Brüksel'de kuruldu. Dünya çapındaki enformasyon ve haberleşme (ICT) şirketleri ile e-sürdürülebilirlik için global ortaklık sağlayan GeSI, endüstriye yön veren ‏elektronik üreticiler, operatörler ve bölgesel kuruluşların işbirliğinin sağlanmasını amaçlıyor.

Hedef daha az kaynak kullanımı

GeSI'nin amaçları arasında ICT endüstrisindeki üye sayısını artırmak, üye firmaların çevre ve sosyal duyarlılıkları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek bulunuyor. Ayrıca sağlık risklerinin azaltımı ve sıfır atık hedefi doğrultusunda enerji minimizasyonu alanlarında çalışan GeSI, daha az kaynak kullanımına yönelik ürünlere öncülük etmek, endüstrinin negatif etkilerinin iyileştirilmesi ve insanların bu konudaki haklarının anlaşılması için projeler üretiyor. GeSI'nin partnerleri arasında ITU, WBCSD, EICC, UNEP ve ETSI bulunuyor.