Türk yeniden DTP Genel Başkanı

Demokratik Toplum Partisi'nin üçüncü olağanüstü kongresi Ankara'da yapıldı. Kongrede yeniden DTP Genel Başkanlığı'na seçilen Ahmet Türk, " Türkiye'de açılımın olabilmesi için darbe anayasının değişmesi gerekiyor. İçinde yeni anayasanın olmadığı bir açılımın başarı şansı yoktur" dedi.

04 Ekim 2009 Pazar, 08:07
Abone Ol google-news

DTP'nin 3. Olağan Kongresi Ankara'da yapıldı. DTP kongresinde Ahmet Türk tek aday olarak girdiği başkanlık seçimini 651 oyla kazandı.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, hükümete demokratik açılımla ilgili mesajlar göndererek "Kürtlerin iradesini muhatap almadan çözüm olmaz.Yol haritasını öğrenmek halkımızın hakkıdır. Hükümet bu beklentileri görmezden gelemez. Yol haritasının kamuoyuna yansımasını istiyoruz. Bu süreç Kürtleri oyalama süreci olursa desteğimizi çekeriz. Başbakan cesur ve kararlı olmalı. Böyle olmasını bekliyor ve istiyoruz" dedi.

Türk konuşmasında şunları söyledi:

"Kürt sorununun çözümü risk almayı ve cesur olmayı gerektirir. Biz başından bu yana çözüm için mücadele ediyoruz. En küçük bir adımı bile değerlendiririz dedik, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çözümü tıkayan taraf Kürtler ve DTP olmayacak. Eğer süreç Kürtleri oyalamaya ve sorunu öteleme gibi bir boyuta taşınırsa biz de çıkar endişelerimizi halkımızla paylaşırız.

Gelinen nokta itibariyle hükümetin tutumu pek iç açıcı değil. Başlangıçta hepimizi umutlandıran bu çalışmanın gelinen bu aşamada beklentileri karşılamak konusunda toplumda kaygılar oluştu.

Başbakan'dan risksiz alanlara kaymamasını bekiyoruz. Türkiye'de açılımın olabilmesi için darbe anayasının değişmesi gerekiyor. Önce buradan başlanmalı. Halkın beklentisi bu yöndeyden Başbakan yeni anayasanın gündemlerinde olmadığını söylüyor. İçinde yeni anayasanın olmadığı bir açılımın başarı şansı yoktur. Anayasa değşimi olmadan kim nasıl demokratik açılımı gerçekleştirebilir?"


Türk sözlerine 'Sayın Öcalan' diye devam edince salondan alkışlar yükseldi.

Türk sözlerini şöyle sürdürdü: "Akan kanı durdurmak istiyorum, önümü açın diyor. Öcalan'ın çözüm konusunda ne derecede etkili olduğu ortaya çıkıyor. Sorunun çözümü için bir yol haritası hazırlanıp yetkililere sunuldu. Bu yol haritasını bilmek ve öğrenmek halkımızın ve kamouyunun da hakkıdır."

 

DTP KONGRESİ'NDE PKK PROPAGANDASI