"Türkiye, AB bekleme salonunda"

İtalyan "Corriere della Sera" gazetesinde, Türkiye'nin AB ilişkileri ve dış politikasına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

23 Ekim 2011 Pazar, 12:41
Abone Ol google-news

İtalyan "Corriere della Sera" gazetesi yazarı Sergio Romano, Türkiye'nin AB yolunda bekleme salonunda olduğunu yazdı.

Eski bir diplomat olan ve Corriere della Sera gazetesinde okuyucuların sorularını yanıtlayan Sergio Romano, bir okuyucusunun Türkiye'nin AB ilişkileri ve dış politikasına ilişkin sorusu üzerine bir yazı kaleme aldı.

Yazısında, Türkiye ile AB arasında devam eden müzakerelerde şu ana kadar bir konu başlığının kapandığını hatırlatan Romano, 2011'de yeni bir başlığın açılmadığını ifade ediyor.

Müzakerelerdeki son durum göz önüne alındığında, sürecin durduğuna işaret eden yazar, Güney Kıbrıs Rum kesiminin diğer ülkelerin yardımıyla süreci bloke edebileceğini belirterek, müzakereler tamamlandığında ise aralarında Fransa'nın bulunduğu bazı ülkelerin Türkiye'nin üyeliğini ülkelerinde referanduma götürebileceğini kaydetti.

"AB, Türkiye'yi bekleme salonuna aldı" yorumunda bulunan Romano, müzakere sürecinin durmuş olmasına karşın, Türkiye'nin Avrupa'ya ve tarihine ait olduğunu ifade etti.

Eski diplomat, Avrupa ile ilişkilerinin, Ankara'nın bölgesindeki diğer fırsatlarla ilgilenmesine engel olmadığını da kaydetti.

Türkiye'nin ''enteresan'' bir politik model, faydalı bir ekonomik partner ve Müslüman dünyasındaki en laik ülke olması gibi özelliklerinin Batı için yetmeyebileceğini belirten Romano, Türkiye'nin Avrupa'ya faydalı olacağı kadar, Avrupa'nın da Türkiye için faydalı olacağını ifade etti.