"Türkiye joker gibi"

New York Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Suriye'ye yaptırım açıklayacağına dikkat çekerken, Türkiye'nin, Suriye konusunda "vahşi kart" olmayı sürdürdüğü yorumunu yaptı.

05 Ekim 2011 Çarşamba, 11:23
Abone Ol google-news

Suriye, Batılı medyanın ilgi odağını olmayı sürdürürken, Türkiye'nin bu ülkeye yönelik tutumu da tartışılıyor.

New York Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye yaptırım açıklayacağına dikkat çekerken, Obama Yönetimi'nin bir yetkilisinin Türkiye için sarf ettiği, "Şimdi gerçekten tokmakla vuruyorlar. Birdenbire çok hızlı harekete ediyorlar" sözlerini aktırdı. Gazete ayrıca, Türkiye'nin, Suriye konusunda "vahşi kart" olmaya devam ettiği görüşünü de öne sürdü.


Sınırdaki tatbikat

BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye karşıtı tasarının Rusya ve Çin tarafından veto edildiğine de dikkat çeken gazete, Türkiye'nin Suriye'ye yaklaşımına değinirken de Türkiye'nin, Suriye sınırında askeri tatbikatları başlatacağını açıkladığına işaret ederek, tatbikatın sınıra yakın yapılacak olmasını, "Türkiye'nin, Şam üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik bir adımı" olarak değerlendirdi.

Obama Yönetiminin bir yetkilisinin Türkiye'nin açıklamasına ilişkin "Şimdi gerçekten tokmakla vuruyorlar. Birdenbire çok hızlı harekete ediyorlar" sözlerini de aktardı. NYT de, haberinde Türkiye ile ilgili olarak şu yorumu da yaptı:

"Türkiye, Suriye'deki gelişmeler konusunda bir vahşi kart (joker gibi) olmaya devam ediyor. Bir zamanlar Sayın Esad'ın en yakın müttefiklerinden biri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan artık Suriye Cumhurbaşkanı ile iletişim kurmayacağını söyledi. Türk yetkilileri de, yakında, muhtemelen bu hafta, yaptırımlar getireceklerini ifade ettiler böylece potansiyel olarak Suriye'nin ekonomik zorluklarını daha da derinleştirilecek. Türkiye, özellikle Türk sınırına yakın Halep'te ekonomik bağları güçlendirmişti."