Türkiye-Suriye İş Forumu

Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın Türkiye–Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin Başbakanlar düzeyindeki toplantısına katılmak üzere, 22-23 Aralık 2009 tarihleri arasında Suriye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında ''Türkiye Suriye İş Forumu''da düzenlenecek.

21 Aralık 2009 Pazartesi, 17:40
Abone Ol google-news

Devlet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu ziyaret ile eşzamanlı olarak Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlığında, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Genel Sekreterliği tarafından, Suriye'ye yönelik bir Ticaret Heyeti Programı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki pazar payının artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenen söz konusu Ticaret Heyeti'ne inşaat malzemeleri, inşaat teknolojileri, mobilyalar, plastik ve metalden mamul çeşitli yapı malzemeleri, demir-çelik mamulleri, gıda ve gıda makineleri, otomotiv ve yedek parçaları, hazır giyim ve konfeksiyon, ev tekstili, mineral yakıtlar, çimento, kağıt mamulleri, ambalaj malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalar yer alacağı belirtildi.
 

Türkiye - Suriye İş Forumu

Ticaret Heyeti Programı kapsamında, iki ülke Başbakanları'nın ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla 23 Aralık 2009 tarihinde ''Türkiye-Suriye İş Forumu''nun düzenleneceği belirtilen açıklamada, İş Forumu'nda, Türk ve Suriyeli girişimciler arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirileceği vurgulandı.

Söz konusu Ticaret Heyeti'ne toplam 121 firmayı temsilen 153 iş adamı ile İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları, Ticaret-Sanayi Odaları ve TOBB/DEİK'i temsilen 31 yönetim kurulu üyesi yer alacak. Söz konusu ticaret heyeti, bu yıl Suriye'ye düzenlenen 3. Ticaret Heyeti Programı olup, Suriye ile son dönemde gelişen ekonomik ve ticari ilişkilere ilave katkılarda bulunulması öngörülüyor.

Türkiye ile Suriye arasında Serbest Ticaret Anlaşması 22 Aralık 2004 tarihinde Şam'da imzalanmış ve 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girmişti. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte iki ülke ticari ve ekonomik ilişkileri ivme kazanmış, 2008 yılı sonunda Türkiye'nin Suriye ile ikili ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 1,8 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı.

2008 yılında Türkiye'nin Suriye'ye yönelik ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40, Suriye'den ithalatı ise yüzde 70 oranında artış göstermişti. Önümüzdeki üç yılda ise yıllık 5 milyar dolar düzeyinde dış ticaret hacmine ulaşılması hedefleniyor.