Türkiye'de doğan Suriyeli bebek sayısı 150 bini aştı

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana Türkiye'de doğan Suriyeli bebeklerin sayısının 150 bini geçtiğini söyledi.

29 Şubat 2016 Pazartesi, 17:58
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin Cenevre'deki 31. oturumunda konuşan Elvan, "çökmüş bir ülke haline gelen Suriye'deki çatışma, tüm bölgenin barış ve istikrarı için tehdit oluşturmaya devam etmektedir" dedi.
Türkiye'nin dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu vurgulayan Elvan şöyle devam etti:


"Türkiye, bu insani felaketin büyük bir kısmını omuzlamak için elinden geleni yapmaktadır. Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin toplam sayısı 2,5 milyonu aşmıştır. Türkiye'de doğan Suriyeli bebeklerin sayısı yaklaşık 152 bine ulaşmıştır".
Elvan vatanlarını terk eden Suriyelilerin yarısından fazlasını Türkiye'nin ağırladığını da sözlerine ekledi.


Başbakan yardımcısı Batılı ülkelerin Suriye'deki insani kriz konusunda "yükü paylaşma prensiplerine uyması" gerektiğini dile getirdi.
Elvan, "Ancak, sadece güvenlik önlemleri alınmasının meselenin çözümü için doğru bir yaklaşım ortaya koymayacağı açıktır" şeklinde konuştu.
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın geçen ay açıkladığı verilere göre, Türkiye'de biyometrik kayıt sistemine girmiş olan Suriyeli sayısı 2 milyon 500 bin üzerinde.