Türkiye'den Suriye'ye top atışı

Hatay'ın Yayladağı İlçesi’ne 3 top mermisi düştü. Suriye tarafından geldiği öne sürülen mermilerin 2’si ilçe merkezine, 1’i ormanlık alana düştü. Olayla ilgili açıklama yapan Hatay Valiliği, angajman kuralları çerçevesinde topçu birliklerin top atışı ile Suriye’ye karşılık verdiğini belirtti.

28 Mart 2014 Cuma, 13:30
Abone Ol google-news

Saat 10.50 sıralarında Suriye tarafından ateşlenen top mermilerinden biri Çamaltı Mahallesi’nde Beşir Kalkan’ın evinin yanındaki buğday tarlasına, diğeri ise aynı mahallede bulunan Suriyelilerin kaldığı çadır kentin 50 metre yakınındaki boş araziye düştü. Üçüncü top mermisi de Çedenelik Mevkii’ndeki ormanlık alana isabet etti. Çadır kentin yanındaki alana düşen top mermisi elektrik ve telefon hatlarını kopardı. Olayın ardından top mermilerin düştüğü yerlere çok sayıda polis ve jandarma sevk edilirken, Kaymakam Turan Yılmaz da incelemelerde bulunarak bilgi aldı.


MİSLİYLE KARŞILIK VERİLDİ

Olayla ilgili Hatay Valiliği’nden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada angajman kurallarının uygulandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Saat 10.50 sıralarında Yayladağı İlçe merkezi Çamaltı Mahallesi civarında bulunan boş araziye Suriye tarafından geldiği değerlendirilen iki adet ve Çedenelik Mevki’inde bulunan ormanlık alana bir adet olmak üzere toplam üç adet top mermisi düşmüştür. Top mermilerinin düştüğü bölge sınıra kuş uçuşu 3 kilometre mesafede olup, herhangi bir can ve mal kaybına neden olmamıştır. Olayla ilgili olarak, değişen angajman kuralları çerçevesinde sınırda bulunan topçu birliklerimiz tarafından atışın yapıldığı bölgeye misliyle karşılık verilmiştir."