Türkiye'ye Suriye uyarısı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Suriye konusunda Türkiye'nin Batılı ülkelerin "karmaşık komplolarına" düşmemesi için dikkatli olması gerektiğini söyledi.

26 Ağustos 2011 Cuma, 09:30
Abone Ol google-news

Lübnan'daki Hizbullah'a bağlı El Manar televizyon kanalına konuşan Ahmedinejad, Suriye halkı ve devletinden reform için bir araya gelip diyalog yoluyla sorunlarını çözmesini istedi.

İran Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu: "Batılı ülkeler, Libya'ya yaptıkları gibi Suriye'ye de saldırmayı düşünüyor. Suriye hükümeti ve halkı bir araya gelip anlaşmaya varmalılar. Reformlar gerekiyorsa bunu Batılıların müdahalesine izin vermeden kendileri yapmalılar. Halkla lider arasında bir sorun varsa iki taraf oturup belli bir zaman çerçevesinde bunu çözmelidir. Batılılar, kimseye reform getirmeyecek. Onlar insanlık için çalışmıyor; para, petrol ve siyası istila için çalışıyor."

İran devlet televizyonundan da yayınlanan röportajda muhabirin, "Türkiye'nin Suriye'deki gelişmelere karşı tutumu sizin için sürpriz oldu mu? Acaba bu yaklaşım tarzı gelecekteki iki ülke ilişkilerini etkiler mi?" sorusu üzerine Ahmedinejad, "Sürekli Türk yetkililerle temas içindeyiz ve bizim için sürpriz olmadı. Batılıların komploları çok karmaşıktır. Ülkeler, kısa süreliğine onlardan diğeri aleyhine kullanılmaması için dikkatli olmalıdır. Batı, maliyetini bölge ülkelerine ödeterek bölgeye musallat olma peşindedir"  diye konuştu.