Türkiye'yi sarsan ölümlerle ilgili FETÖ'cü savcılara soruşturma

FETÖ’cü hakim savcılar hakkında, “ölüme sebebiyet vermek” suçundan soruşturma başlatıldı. Kumpas davaları sırasında yaşanan ölümler hakkında soruşturma başlatan müfettişler hazırladıkları raporu savcılığa sunacak.

10 Nisan 2017 Pazartesi, 11:18
Abone Ol google-news

 

Ergenekon, Balyoz, Şike, Oda Tv ve 17-25 Aralık gibi kamuoyunu sarsan soruşturmaları başlatan ve yargılamaları yapan dönemin özel yetkili 25 hakim ve savcısı hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iddianame hazırlandı.

Hazırlanan iddianamede şüpheli hakim savcılar hakkında bugüne dek ortaya çıkmayan bir suçlamayla ilgili soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Ergenekon, Balyoz ve Oda Tv gibi davalarda yargılandıkları sırada yakalandıkları hastalıklar yüzünden hayatını kaybeden ya da intihar eden kişiler için bazı hakim ve savcılar hakkında, “ölüme sebebiyet vermek” suçundan müfettiş soruşturması olduğu ortaya çıktı.

İNCELEME LİSTESİNDEKİ DİKKAT ÇEKEN İSİM

Hakkında soruşturma başlatılan hakim ve savcılar arasında bir isim dikkat çekti. FETÖ’nün firari savcısı Zekeriya Öz tarafından telefonları dinletilen ve dönemin HSYK’sı tarafından Ergenekon davasından alınarak sürülen eski mahkeme başkanı Köksal Şengün de bu isimler arasında yer aldı.

Kumpas soruşturmalarında ya da yargılamalarında yer alan tüm hakim ve savcıların yer aldığı listede şu isimler var; dönemin özel yetkili savcıları; Cihan KANSIZ, Savaş Kırbaş, Zekeriya Öz, Hüseyin Kaplan, Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın, Mehmet Murat Dalkuş, Ercan Şafak, Fikret Seçen ile dönemin özel yetkili hakimleri; Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Vedat Yılmazabdurrahmanoglu, Mehmet Erdoğan, Mehmet Karababa.

“VATANA İHANET ETTİLER”

Şüpheli hakim savcılar için, “Gizli tanık olarak dinlenen teröristler ve vatan hainlerinin beyanları delil kabul edilerek açılan ve kamuoyunda "Ergenekon", "Balyoz" ve "Poyrazköy" adıyla bilinen düzmece davalarda, sanıklara yasal haklarını vermemek, sahte belgeleri delil olarak kabul etmek, evvelce mevcut olmayan delilleri ortaya çıkarmak, gerçek delilleri gizlemek ve gerçek failleri serbest bırakmak suretiyle bilerek ve isteyerek teröristlere ve vatan hainlerine yardım ettikleri, iftira attıkları, sahte delil oluşturdukları, TSK mensuplarının tasfiye edilmesine yardımcı oldukları, görevlerini kötüye kullandıkları, ölüme sebebiyet verdikleri, masumiyet karinesini ihlâl ettikleri ve vatana ihanet ettikleri” suçlamaları yer aldı.

HAYATINI KAYBEDEN O İSİMLER;

Kuddusi Okkır: Örgüt finansörü olmakla suçlanıyordu. Cezaevinde kansere yakalandı. Onlarca tahliye talebi reddedilen Okkır, tahliye edildikten 5 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

Kaşif Kozinoğlu: MİT Orta Asya Başmüşaviri iken tutuklanan Kozinoğlu tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde hayatını kaybetmişti. Şüpheli bulunan ölümle ilgili savcılık inceleme başlatmış ancak bir sonuç çıkmamıştı.

Ali Tatar: Yarbay Ali Tatar tahliye edildikten sonra hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldığını öğrenince evinde beylik tabancası ile intihar etmişti.

Türkan Saylan: 79 yaşında kanser tedavisi gördüğü sırada gözaltına alındı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Saylan, 1 ay sonra hayatını kaybetti.

Albay Berk Erden de Yarbay Ali Tatar gibi beylik silahı ile yaşamına son verdi.