Tutuklu HDP’li vekil Beştaş: Kötülük giderek sıradanlaşıyor

Tutuklu HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Milletvekillerinin büyük yalanlarla cezaevine kapatılması radikal bir kötülüktür. Ve kötülük giderek sıradanlaşıyor” dedi.

10 Şubat 2017 Cuma, 17:56
Abone Ol google-news

Diken'in haberine göre, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır’da gözaltına alınıp nöbetçi mahkeme kararıyla ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmış, ancak başsavcılığın itirazı üzerine ‘yakalama kararı’ çıkarılan vekil ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. HDP, Silivri Cezaevi’nde bulunan Beştaş’ın mesajını paylaştı.

Totaliter rejimlerin yalan üzerine kurulu siyasetten doğduğunu belirten tutuklu vekil şunları söyledi: “Milletvekillerinin büyük yalanlarla cezaevine kapatılması radikal bir kötülüktür. Ve kötülük giderek sıradanlaşıyor… Bizler, hakikatleri ortaya koyduğumuz için içerideyiz. Bizi cezaevine gönderenler ise sadece yalana dayanıyor. Tarihsel olarak da totaliterliğe geçiş, ilkesel olarak yalana dayanır. Totaliter rejim inşa edilmek istenirken, yalan üzerine kurulu bir siyaset bütün hızıyla devam ettirilmektedir. Yalan karşısındaki en büyük düşman ise hakikat ve hakikati savunmaktır.”

Tartışmaya olanak sağlayan politik zeminin yok edilmek istendiğini ifade eden Beştaş. “Bu çarpışma biter ise sadece egemen ideoloji kalır. Egemen ideolojinin istediği tek şey ise egemene sınırsız itaattir. Oysa itaat çemberine değil, özgür düşünceye ihtiyaç var; ölüme değil, yaşama ihtiyaç var” dedi.

‘Hayır’larımızla demokrasiyi inşa edeceğiz’

Barış ve demokrasinin inşa edileceğine dair inancını kaybetmediğini belirten Beştaş sözlerini şöyle tamamladı: “Aydınlık günlerin çok yakın olduğunu biliyor ve ifade ediyorum. Zira bizler buna muktediriz; çünkü haklıyız! Tam da bu yüzden “hayır”larımızı çoğaltacak ve “hayır”larımızla barışı ve demokrasiyi inşa edeceğiz.”