Tütün üretimi terörün panzehiri

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, tütün üretiminin, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde işsizliğin, yoksulluğun ve terörün panzehiri olduğunu söyledi.

22 Haziran 2009 Pazartesi, 09:34
Abone Ol google-news

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de üretilen tütün kalitesinin dünya piyasasında en ön sıralarda yer aldığını, buna rağmen tütün üretimine önce kota uygulandığını, 2009 yılında ise üretimin yasaklandığını kaydetti.

Bu yasağın 1 milyon aileyi zor durumda bıraktığını belirten Öğüt, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde vahim bir tablonun ortaya çıktığını ifade etti. Tütünün bu bölgelerde işsizliğin, yoksulluğun ve terörün panzehiri olduğunu kaydeden Öğüt, ''Tütün üreticisi işsiz kaldı. 500 bin insan ekmeğini buradan yiyordu. Bu insanlar ne yapsın? Terör örgütünün kucağına mı gitsin, göç mü etsin? Üretici, terör örgütü ile devlet arasında ezilme noktasına gelmiştir'' dedi.

Doğu'da yetişen ''şark tipi'' tütünün, dünyanın hiç bir yerinde üretilemeyeceğini dile getiren Öğüt, buna rağmen devletin tütün çiftçisini desteklememesinin üzücü olduğunu vurguladı.

Toplantıda, Batman'ın Sason ilçesinde üretilen tütün yapraklarından örnek gösteren Öğüt, tütünün yalnızca sigarada değil; kolonyadan potasyum karbonata, sitrik ve malik asitten selüloza kadar farklı alanlarda da kullanıldığını söyledi. Ensar Öğüt, CHP olarak, devletin, tütün çiftçisinin yeniden desteklemesini istediklerini sözlerine ekledi.