Tuz Gölü dünya mirası olabilir

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Tuz Gölü ve çevresini Özel Çevre Koruma Bölgesi geçici aday listesine dahil etti.

03 Haziran 2013 Pazartesi, 11:59
Abone Ol google-news

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun, Tuz Gölü ve çevresini Özel Çevre Koruma Bölgesi geçici aday listesine dahil ettiği bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık tarafından Birleşmiş Milletler'e yapılan resmi başvuruda Tuz Gölü, Akyaka (Gökova) ve Köyceğiz-Dalyan özel çevre koruma bölgelerinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması talep edildi.

Bakanlığın başvurusunu değerlendiren UNESCO Türkiye Sekretaryası, UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları geçici listesine teklif edilen üç bölgeden Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesini kabul etti. Tuz Gölü'nün UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi'ne girmesi durumunda Türkiye'den ilk kez kültür varlıkları dışında doğal bir alan dünya mirası olacak.

UNESCO Dünya Miras Alanı listesinde, dünya çapında 725'i kültürel, 183 'ü doğal ve 28'i karma (doğal ve kültürel) olmak üzere 936 miras alanı yer alıyor.

Listede, Türkiye'den sekizi kültürel, ikisi karma olmak üzere 10 miras alanı bulunuyor.
162 ülkeden bin 509 mirası alanı olan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde ise Türkiye'nin 36'sı kültürel, ikisi karma 38 miras alanı var.