UAEK Yönetim Kurulu toplantısı sona erdi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Viyana'daki merkezinde dün başlayan yönetim kurulu olağan toplantısı sona erdi.

30 Kasım 2012 Cuma, 15:37
Abone Ol google-news

Toplantının bugünkü oturumunda da İran'ın nükleer programı tartışıldı ve yönetim kurulu üyesi ülkelerin heyet başkanları programa ilişkin sözlü beyanlarda bulundu. ABD heyeti başkanı Robert Wood'un, İran'a "nükleer programının askeri boyutu konusundaki kaygıları gidermesi" için gelecek yıl Mart ayına kadar süre tanıdığı söyledi.

Diplomatik kaynaklar, Wood'un toplantıda yaptığı açıklamada, İran'a, 13 Aralık'ta Tahran'da UAEK ile müzakere edeceği "yapısal yaklaşım uygulaması belgesini imzalaması çağrısında" bulunduğunu ve gelecek yıl Mart ayında yapılacak yönetim kurulu toplantısına kadar nükleer programının askeri boyutuna ilişkin kaygıları gidermesi için süre tanıdığını belirttiler.

Aynı kaynaklar, İran'ın tanınan süre içinde UAEK ile yapısal yaklaşım uygulaması belgesini imzalamaması durumunda ABD ve batılı müttefiklerinin gelecek yıl Mart'ta yapılacak yönetim kurulu toplantısına yeni bir karar tasarısı sunacağını ve kabul edilmesi halinde İran'nın nükleer dosyasını yeniden BM Güvenlik Konseyine göndereceğini bildirdiler.

Bu arada ABD ve batılı bazı müttefikleri de UAEK Başkanı Yukiya Amano'dan yönetim kurulunun gelecek toplantısına kadar İran'ın nükleer programına ilişkin bir rapor hazırlamasını talep ettikleri öğrenildi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) gelecek yönetim kurulu olağan toplantısının 2013 yılı 4-8 Mart tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.