Üç kat fazla tuz tüketiyoruz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Şahin, "Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz" dedi.

20 Temmuz 2013 Cumartesi, 09:23
Abone Ol google-news

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Şahin, aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyona neden olduğunu belirtti.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için aşırı tuz tüketiminden uzak durmak gerektiğini vurgulayan Şahin, "Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz. Günlük ihtiyacımız bir çay kaşığı kadar ama ihtiyacın üç katı tuz tüketiyoruz. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon ve beraberinde kalp damar sağlığı için ciddi risk oluşturuyor" dedi.

Yemeklerde tuz kullanımının azaltılması gerektiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti: "Sağlığımızı korumaya önce sofralarımızdan tuzlukları kaldırarak başlamalıyız. Yemekleri pişirirken ve saklarken daha az tuz kullanılmalı. Balık, sebze , baklagil, beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur ile sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz."

 

Türk mutfağı kalp dostu

Prof. Dr. Şahin, Türk mutfağındaki yemeklerin büyük bölümünün kalp dostu olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bizim mutfağımızı oluşturan zeytinyağlı yemeklerin hepsi kalp dostu ama biz şimdi Amerikan kültürü olan hazır yiyecekler ve fazla kalorili yemeklere geçerek kalp dostu yemek kültürümüzü kaybetmeye başladık. Akdeniz, Ege ve Karadeniz mutfağı kalp dostu. Bunları iyi değerlendirmeliyiz."