Üç penisle dünyaya geldi

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletine bağlı Jaunpur kentinde bir çocuk 2 yıl önce üç penisle dünyaya geldi. Çocuk 6 saatlik bir ameliyatla "normale" döndürüldü.

25 Ağustos 2015 Salı, 12:21
Abone Ol google-news

Indian Times'ın haberine göre, "diphallia" adı verilen bir sendromla dünyaya gelen bebeğin üç penisi Mumbai'deki Sion Hastanesi'nde 6 saat süren bir operasyonla teke indirildi.

Ameliyatı gerekleştiren Dr. Paras Kothari, bebeğin üç penisinden ikisinin sertleşmeyi sağlayan dokulara sahip olduğunu, üçüncüsünün ise tam gelişmediğini belirterek, çocuğun sadece bir penisten çişini yapabildiğini kaydetti.

Dr. Kothari çocuğun doğuştan anüsünün bulunmaması nedeniyle Uttar Pradeş'te midesinin hemen yanından bir dışkılama deliği açılmış olduğunu bildirdi.

Operasyon sırasında çocuğun gelişmemiş olan üçüncü penisinin alınmasından sonra diğer iki penisi birleştirerek tek bir penis haline getiren doktorlar, ayrıca çocuğun rektum bölgesine bir anüs açarak normal dışkılama işlevine kavuşmasını da sağladılar.

Difhallia nedir?

Tıpta erkek bir bebeğin iki penis ile doğması durumuna deniyor. Oldukça nadir rastlanan bir bozukluk olan difhallia, genellikle çok böbreklilik, omurga veya anorektal eşleşme gibi başta doğuştan olan anormalliklerle birlikte görülüyor. Difhallia doğan bebeklerde karmaşık böbrek ve bağırsak sistemleri enfeksiyonları yüzünden ölüm oranının yüksek olduğu ifade ediliyor. Difhallia tarihte ilk kez 1609'da Johannes Jacob Wecker tarafından kaydedildi. O günden bu yana sadece 1000 kadar difhallia vakasına rastlandığı, sıklığının 5 milyonda bir olduğu belirtiliyor.