Ücret alamayan işçiler maden içine barikat kurdu: Hakkımızı alana kadar devam edeceğiz

ZONGULDAK'ta maden işçilerinin maaşlarını alamadıkları için madende başlattığı açlık grevi 9'uncu gününe girdi. Çıkışa 20 metre kalan barikat kuran işçiler 'haklarımızı alana kadar devam edeceğiz' dedi.

27 Mayıs 2016 Cuma, 12:14
Abone Ol google-news

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde geçen 4 Nisan'da maaşlarını alamadıkları için iş bırakan Deka Madenclik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisi, şirketlere 'Paralel Devlet Yapılanması' soruşturması kapsamında kayyum atanması üzerine ücretlerin yatırılması için madende açlık grevi yapmaya başladı.

Balçın Madencilik'te çalışan 85 işçi, seslerini duyurabilmek için 18 Mayıs’ta çalıştıkları kömür ocağına girerek maden içerisinde açlık grevi başlattı.Geçen 9 günde 60 işçi sağlık sorunları nedeniyle grevi bırakırken 25 işçi direnişini sürdürüyor.

Aileler ve diğer işçiler de kömür ocağına 50 metre uzaklıkta polis barikatı önünde bekleyişini sürdürüyor.

ÇIKIŞA 20 METRE KALA GÖÇÜK OLUŞTURDULAR

Direnişini sürdüren işçiler, dün akşam saatlerinde maden ocağının ağzında çıkışa 20 metre kala göçük oluşturdu. Tavandaki tahkimatı çıkaran işçiler, düşen taş parçalarıyla barikat yaptı. İşçiler, havalandırma ve acil durumlar için oluşturdukları delikten dışarıyla irtibat sağlayabiliyorlar.

Gece rahatsızlanan maden işçisi Emin Gökçe, arkadaşları tarafından ocaktan çıkarıldı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Gökçe’nin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

İşçilerden 19 yıllık maden işçisi 38 yaşındaki Hüseyin Cindi, tüm alacakları ile kıdem tazminatları ödene kadar direnişi sürdüreceklerini ve devletin kendilerine iş vermesini istedi. Maden ocağında işçilerin yaptığı göçüğün tehlikeli olduğunu söyleyen Cindi, şöyle konuştu:

"Ocağın 20 metre girişinde eylem yapan işçiler göçük oluşturmuşlar. Gittikçe toprak çeker. Belki bir dakika sonra belki 1 ay sonra tamamen göçer orası. TTK’nın 4-5 kişiden oluşan tahlisiye ekibi vardı. Bu olunca ekiplerini çoğalttılar. Açık bırakılan yer her an kapanabilir. Bir risk oluşturuyor. Biz ocak ağzına gidemediğimiz için net bilgi alamıyoruz. Eğer orası kapanırsa orada rahatsızlanan işçiyi acil şekilde dışarı çıkarma şansları yok.

Arkadaşlarımız uzun zamandır içeride. Bunu dışarıya tepki olarak yapmış olabilirler. Yer altının psikolojisi çok farklı. Yer altında metan karbon gibi gazlar olduğundan belirli bir müddet sonra insanın şuuru düşüncesi değişiyor. Onların şu anda psikolojisini bilmek mümkün değil. Haklarımızı alana kadar devam edeceğiz."

VALİLİĞİN 'MAAŞLAR YATACAK' AÇIKLAMASI

Valilik dün yaptığı ilk açıklamada direnişi yapan işçiler haricinde diğer işçilere kayyum tarafından maaşların ödenmeye başlanacağını duyurmuştu.

Akşam saatlerinde yapılan yeni bir açıklamada ise maden ocağındaki işçilerin direnişlerini sonlandırmaları halinde onlarında alacaklarının ödeneceği belirtildi.

Ayrıca bugün yapılan bir açıklamada yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle Zonguldak Valiliği Merkez ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işçilere biner lira yardım yapılacağı açıklandı.

İşçi temsilcisi Cemal Akın, valiliğinin yaptığı açıklamanın taleplerini karşılamadığını söyledi. Arkadaşlarının tüm talepleri yerine gelene kadar eylemi sürdürmeye kararlı olduklarını ifade eden Akın, "Bize gelen bilgide arkadaşlar eylemi sürdürmekte kararlı.

Valilik ne kadar ücret yatıracak bilemiyoruz. Hesaplara yatacakmış. Arkadaşlar tüm taleplerini istiyor. Biz burada mağdur edildik. İşçiyi bu duruma düşürenler utansın. Mağduriyetimiz o yatan ücretlerle giderilemiyor." dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dün madene gitmiş fakat alınmamıştı. 

Veli Ağbaba: Vali ve emniyet işçilere su ve şeker verilmesini engelliyor 

CNN Türk'e bağlanan Ağbaba, maden girişinde emniyet tedbiri ile karşılaştıklarını söyledi. Ağbaba, Zonguldak Valisi ve emniyetin açlık grevinin sonlandırılması için işçilere su, şeker ve meyve suyu verilmesini yasakladığını söyledi.

İşçilerle görüşemediklerini kaydeden Ağbaba, "Burada anlaşılmaz bir durum var. 4 aydan beri bir kayyunm atanıyor ve kayyum işçilerin alacağını vermiyor. İşçilerin alacakları çok ödenmeyecek bir talep değil. İşçiler burada cezalandırılmaya çalışılıyor" dedi.

"Emniyet müdürü madenin önünde bekliyordu oraya gittiğimizde" diyen Ağbaba, şöyle devam etti:

"Biz gittikten sonra işçiler ana galerinin giriş kısmını çökerterek dışarıyla ilişkiyi kestiler. Kendilerini mahsur bıraktılar. 25 kişi orada açlık grevine devam ediyor. Vali ve emniyet açlık grevi bitirlisin diye içeriye su girişini, şeker girişini meyve suyu girişini engellemişler. Mümkünse sayın vali bununla ilgili bir açıklama yapar. İşçilerle irtibat sağlanabiliyor telefonla. Ailelerin girişi yasaklandı, kimseyle görüştürmüyorlar. Çıkış yok. Vali resmen kayyumun temsilcisi, eylem kırıcı gibi davranıyor. Oraya milletvekilinin girmemesi için herhangi bir sınırlama olmaması gerekiyor."

Açlık grevi yapan madencilerle irtibat kesildi

 

DİSK'TEN ÇAĞRI 

DİSK, açlık grevindeki madencilere destek olmak için yarın Galatasaray Meydanı'nda saat 11.30'da toplanma çağrısı yaptı.