UEFA Galatasaray'dan aldı, Beşiktaş'a verdi

UEFA yönetimi kurulu toplantısından, kulüplere kesilen cezaların diğer kulüplere bölüştürülmesi kararı çıktı.

19 Eylül 2014 Cuma, 12:58
Abone Ol google-news


Galatasaray'ın parasının Beşiktaş'a gitmesi kesinleşti.Buna göre Finansal Fair Play (FFP) kurallarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırılan kulüplerden gelecek paraların, bu durumdan mağdur olmuş UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele eden takımlara dağıtılmasına karar verildi.

KARAR KESİNLEŞTİ

El konulan paraların yüzde 80'i Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi gruplarında mücadele eden takımlara eşit bir şekilde bölüştürülecek. Ancak bu kulüplerin FFP kurallarına uygunluk şartı aranacak.

"TESELLİ İKRAMİYESİ"

Yani örneğin Galatasaray'ın yanı sıra Trabzonspor ve yine aynı nedenden cezaya çarptırılan PSG ve Manchester City gibi takımlar da dağıtılan meblağdan pay alamayacak. El konulan paranın yüzde 20'si ise yola devam edemeyen kulüplere bölüştürülecek.Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi elemelerinde elenen takımlar 'teselli ikramiyesi' sahibi olacak.

El konulan paranın toplam tutarı:

24 milyon euro Yüzde 80'lik dilimdeki 73 kulübe verilecek para: (Kulüp başına) 260 bin euro Yüzde 20'lik dilimdeki 155 kulübe verilecek para: (Kulüp başına) 30 bin euro