Ukrayna hava sahasında uçak kalmadı

Ukrayna'nın Donetsk yakınlarında Malezya Havayolları uçağının düşürülmesinin hemen ardından, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) tarafından bölgeye yapılan tüm sivil uçuşların iptal edilmesi ve üst geçişlerin kapatılması üzerine hava sahasından geçen uçak kalmadı.

18 Temmuz 2014 Cuma, 10:42
Abone Ol google-news

Uçağın düşürüldüğü Doğu Ukrayna'daki bölgenin Rusya sınırında olduğu ve kuzeyinde Belarus, doğu ve güneydoğusunda Rusya, güneyinde ise Karadeniz olan hava sahasından geçmesi gereken uçakların etrafından dolaştığı görüldü.

Amsterdam'dan 280 yolcu ve 15 mürettebatla Kuala Lumpur'a giden Malezya Havayolları'na ait Boeing-777 tipi bir yolcu uçağı, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk bölgesinde dün saat 16.30'da düşürüldü. Yaşanan bu olayın ardından EUROCONTROL tarafından bölge hava trafiğine kapatıldı ve Doğu Ukrayna üzerinden geçecek tüm sivil uçaklara başka uçuş rotaları verildi.

Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının düşürülmesinin ardından başta Türk Hava Yolları olmak üzere Alman Lufthansa, Air France ve Rus Aeroflot Havayolları Ukrayna hava sahasını kullanmayacaklarını dün akşam açıklarken bölgeyi kullanacak diğer hava yolları da EUROCONTROL tarafından yayınlanan NOTAM üzerine bu sahayı kullanmayacaklar.