Ulusal Takım'ın rakipleri belli oldu

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda grup kuraları İstanbul'da çekilirken, maç fikstürleri de belli oldu.

15 Aralık 2009 Salı, 10:49
Abone Ol google-news

Türk Milli Takımı, grupta ilk maçını 28 Ağustos Cumartesi günü Fildişi Sahili ile yapacak.
Maçların İstanbul'da oynanacağı (B) Grubu'nda Amerika Birleşik Devletleri ile İran'ın yer alması, en dikkat çekici eşleşme oldu. Aralarında siyasi sorunların yıllardır devam ettiği iki ülkenin basketbol takımlarını karşı karşıya getirecek maçlar, şimdiden merak konusu.
Şampiyonada, (A) Grubu maçları Kayseri'de, (B) Grubu maçları İstanbul'da, (C) Grubu maçları Ankara'da ve (D) grubu maçları ise İzmir'de oynanacak.

Fikstür

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda maç fikstürleri şöyle oluştu:
28 Ağustos Cumartesi
--------------------
(A) Grubu:
Angola-Sırbistan
Almanya-Arjantin
Avustralya-Ürdün

(B) Grubu:
ABD-Hırvatistan
İran-Brezilya
Tunus-Slovenya

(C) Grubu:
Yunanistan-Çin
Fildişi Sahili-Türkiye
Rusya-Porto Riko

(D) Grubu:
Yeni Zelanda-Litvanya
Kanada-Lübnan
Fransa-İspanya

29 Ağustos Pazar
----------------
(A) Grubu:
Sırbistan-Almanya
Ürdün Angola
Arjantin-Avustralya

(B) Grubu:
Hırvatistan-İran
Slovenya-ABD
Brezilya-Tunus

(C) Grubu:
Çin-Fildişi Sahili
Porto Riko-Yunanistan
Türkiye-Rusya

(D) Grubu:
Litvanya-Kanada
İspanya-Yeni Zelanda
Lübnan-Fransa

30 Ağustos Pazartesi

--------------------
(A) Grubu:
Ürdün-Sırbistan
Avustralya-Almanya
Angola-Arjantin

(B) Grubu:
Slovenya-Hırvatistan
Tunus-İran
ABD-Brezilya

31 Ağustos Salı
---------------

(C) Grubu:
Porto Riko-Çin
Rusya-Fildişi Sahili
Yunanistan-Türkiye

(D) Grubu:
İspanya-Litvanya
Fransa-Kanada
Yeni Zelanda-Lübnan

1 Eylül Çarşamba
----------------

(A) Grubu:
Sırbistan-Avustralya
Arjantin-Ürdün
Almanya-Angola

(B) Grubu:
Hırvatistan-Tunus
Brezilya-Slovenya
İran-ABD

(C) Grubu:
Çin-Rusya
Türkiye-Porto Riko
Fildişi Sahili-Yunanistan

(D) Grubu:
Litvanya-Fransa
Lübnan-İspanya
Kanada-Yeni Zelanda

2 Eylül Perşembe
----------------

(A) Grubu:
Arjantin-Sırbistan
Angola-Avustralya
Ürdün-Almanya

(B) Grubu:
Brezilya-Hırvatistan
ABD-Tunus
Slovenya-İran

(C) Grubu:
Türkiye-Çin
Yunanistan-Rusya
Porto Riko-Fildişi Sahili

(D) Grubu:
Lübnan-Litvanya
Yeni Zelanda-Fransa
İspanya-Kanada


Grup maçlarının ardından ilk 4 sırayı alan takımlar, bir üst turda çapraz eşleşmeyle İstanbul'da eleme maçları yapacaklar. (A) Grubu'nu ilk 4 'te tamamlayan ekipler ile (B) Grubu'nu ilk 4 içinde tamamlayan ekipler, (C) Grubu ile de (D) Grubu'nun ilk 4'leri, sıralamaya göre tersten eşleşerek 4-7 Eylül tarihleri arasında eleme maçları yaparak, son 8'e kalmak için mücadele edecekler. Daha sonra şampiyonada son 8 içine giren takımlar, sıralama maçları yaparak finale gitmeye çalışacaklar.

 

"Güçlü rakipler"

(A) Milli Basketbol Takımı Menajeri Harun Erdenay, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası kuralarının bekledikleri gibi olduğunu ifade etti. Erdenay, 1. torbadan Arjantin ya da Yunanistan ile eşleşmek istediklerini belirterek, ''Bizim açımızdan önemliydi. Porto Riko ve Rusya güçlü ekipler. Onlar bizi zorlayacaktır diye düşünüyorum. Grupta mutlaka ilk 2 sırayı alıp diğer turlar için avantaj elde etmeyi düşünüyoruz'' diye konuştu.

Diğer gruplardaki eşleşmelerle ilgili de eşit bir dağılımın olduğunu düşündüğünü kaydeden Erdenay, ''Bugüne kadar 4 kura çekiminde bulundum. Hiçbirisi bu kadar gösterişli ve güzel değildi. Bu da turnuvanın ve organizasyonun ne kadar iyi olacağının bir göstergesi'' dedi.

NBA'de forma giyen Hidayet, Ersan ve Mehmet'i telefonla arayarak gruplar hakkında bilgi vereceğini bildiren Erdenay, ''Gerçekten kura çekimini hepsi merak ediyor. Hidayet, Mehmet ve Ersan'a mesaj atacağım. Grubu bildireceğim. Onlar da merak içindeler. Çok güzel bir atmosfer olacağını düşünüyorum'' diye konuştu.


"Şanslıyız"

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye ile birlikte (C) Grubu'nda yer alan Porto Riko'nun Efes Pilsen'de forma giyen oyuncusu Daniel Santiago, bir üst tura çıkmak için şanslı olduklarını söyledi. Santiago, Türkiye ile eşleşmelerinin kendileri için sevindirici olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
''Birlikte oynadığım arkadaşlarımla mücadele edeceğim. İyi bir eşleşme oldu. Zorlu ve uzun bir turnuva olacak. Bu şampiyonada her şeye hazırlıklı olmalıyız. Turnuvada çok deneyimli oyuncular olacak. (A) ve (D) grupları da ilginç gruplar. Arkadaşlarıma Türk taraftarları anlatacağım. Daha önce Türkiye'de oynamış arkadaşlarım da var. Güzel maçlar olacak. Her takıma karşı hazırlıklı olmalıyız. Turnuvada herkesi şaşırtan takımlar olacaktır. Şansımız var. Umarım biz o şaşırtan takımlardan olur ve üst tura çıkarız. Bir sonraki tura yükselmek için şanslı olduğumuzu düşünüyorum'' diye konuştu.

Porto Rikolu oyuncu, (C) Grubu'nun diğer gruplara göre daha kolay olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: ''Yükselme şansımız var. Bence Türk basketbolu harika. Giderek daha da iyi oluyor. NBA'de oynayan oyuncularınız var. İstanbul'da olmaktan dolayı mutluyum. Bir milli takımda önemli olan bence o takımdaki oyuncuların ne kadar uzun süre birlikte oynadıklarıdır. Bu şekilde takım birbirini daha iyi tanıyor ve başarılı sonuçlar alıyor. Türk Milli Takımı'ndaki oyuncular uzun süre birlikte oynayan ve birbirini iyi tanıyan sporculardan oluşuyor. Aynı zamanda uluslararası deneyime de sahipler. Bizim için de aynı şeyler geçerli. Türk Milli Takımı çok iyi, Avrupa Şampiyonası'nda da bunu gösterdiler. Bizimle oynayacakları maç dışında tüm maçlarında kendilerine başarılar diliyorum.''