Ünlü tarihçi Andrew Mango hayatını kaybetti

Ünlü tarihçi Andrew Mango hayatını kaybetti.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 11:47
Abone Ol google-news

İstanbul’da doğan İngiliz kökenli Mango, Türkiye ve özellikle Atatürk üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyordu.Tarihçi Mango, son dönemde AKP'ye karşı çıkışlarıyla da sık sık gündeme geliyordu.

Mango’nun dün akşam hayatını kaybettiği haberini, İngiliz Büyükelçisi Richard Moore duyurdu.

ANDREW MANGO KİMDİR

İngiliz-Rus kökenli varlıklı bir ailenin üç oğlundan biri olan İngiliz yazar. BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu.

Andrew Mango 1926 yılında İstanbul’da doğdu. Dil öğrenimini, Londra’daki School of Oriental Studies’de Farsça ve Arapça öğrenerek geliştirdi. Büyük İskender olayının islamiyet içinde yer alan biçimleri üzerine yaptığı araştırmayla doktorasını verdi. 1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu. Burada Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürüyken 1986’da emekliye ayrıldı. O günden bu yana, bütün çalışmalarını Türkiye’yle ilgili konularda araştırmalara ayırıyor. Sık sık Türkiye’yi ziyaret eden Andrew Mango Londra’da oturuyor. Mango’nun, Türkiye’yle ilgili ilk yazısı 1957 yılında Political Quarterly adlı dergide yayınlandı. Turkey ve Discovering Turkey adlı tanıtıcı çalışmalarını Turkey: The Challenge of a New Role (1994) adlı kitabı izledi. Türkçe’de Atatürk (Modern Türkiye’nin Kurucusu) 2000 yılında yayımlandı.

Bizans İmparatorluğu'nun tarih, sanat ve mimarisi hakkında uzman olan Cyril Mango'nun kardeşidir.