Van'da protestolar büyüyor

Van'da polis tarafından BDP'li belediye başkanlarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sonrası protestolar büyüyor.

08 Haziran 2012 Cuma, 13:34
Abone Ol google-news

6 BDP'li belediye başkanı ve bazı ilçe başkanlarının gözaltına alınmasının ardından başlayan oturma eylemi sürüyor. AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan, yaptığı yazılı açıklama ile gözaltılara tepki gösterdi.

Dün polis tarafından Van, Gaziantep ve İzmir'de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında BDP'li Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Bostaniçi Beldesi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Muradiye Belediye Başkanı İzzet Çelik, Başkale Belediye Başkanı Hecer Sarihan, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, Van Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Güler, BDP Van İl Başkanı Mihriban Şah, BDP Van Eski İl Başkanı Cüneyt Caniş ile bazı BDP ilçe başkanları gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar dün emniyete götürülüp sorguya alınırken, protestolar da başlamıştı.Dünden beri Cumhuriyet Caddesi üzerindeki belediye binası önünde oturma eylemini sürdüren eylemcilere bugün temizlik işçileri de katıldı.

Şehir merkezi ve ara mahallelerdeki çöpler toplanmazken, Van merkezin ara sokakları ile Başkale İlçesi'nde kepenkler açılmadı. Sabah saatlerinde belediye binası önünde toplanan eylemciler sık sık "Bekir Başkan" sloganları attı. Aralarında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Özdal Üçer ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tğuluk'un da bulunduğu oturma eylemi sırasında polis te geniş güvenlik önlemi aldı.

AKP'li milletvekili gözaltılardan rahatsız


Bu arada AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan, gözaltıların toplu halde olmasının kendisini rahatsız ettiğini yazılı bir açıklama ile duyurdu. Milletvekili Orhan geçtiği e-mail'deki açıklamasında,"Bugün bazı belediye başkanlarının topluca göz altına alındığını basın yoluyla öğrendik. Bir toplumun; tabi olduğu hukuk kurallarına uyma sorumluluğu olduğu gibi toplumun hukukçularının da toplumun hassasiyetlerini iyi okumak gibi bir sorumluluğu olsa gerek. Kararın ve gerekçelerin içeriğiyle ilgili malumatım olmamakla beraber, bu kadar topluca yapılmış tutuklamalar karşısında oluşan rahatsızlığımı dile getirme lüzumunu hissettim. Yapılmış olası yanlışlardan dönülmesini umar, en azından halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarının tutuksuz yargılamasının önünün açılmasını temenni ediyorum" dedi.