'Vatan haini olmaya niyetimiz yok'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in herkesin yeni anayasa çalışmalarına katkı sağlaması gerektiğini vurgulayarak "Yarın istediği cümleyi bu anayasada görmeyenler, bu anayasayı yapanları vatan haini diye ilan edecek. Bizim de hain olmaya niyetimiz yok" dedi.

22 Ocak 2012 Pazar, 07:47
Abone Ol google-news

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa’da Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı sempozyumun açılışında konuştu.

toplumun değişik kesimlerinden yeni anayasa çalışmaları için katkı beklediklerini söyleyen Çiçek, Türkiye’nin 30 yıldır bir anayasa sorunuyla yaşadığını, her sorun anayasadan kaynaklanmasa bile ülke gündemini anayasadan kaynaklı sorunların meşgul ettiğini ifade etti.

4 siyasi partinin yeni anayasa için ittifak yaptıklarını ifade eden Çiçek, yeni anayasanın mutlaka 24. dönem parlamentosu tarafından yapılacağını söyledi. Çiçek, herkesin inatlaşmadan, başkasının doğrusuna saygı göstererek yeni anayasa çalışmalarına katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

Çiçek, “Yarın istediği cümleyi bu anayasada görmeyenler, bu anayasayı yapanları vatan haini diye ilan edecek. Bizim de hain olmaya niyetimiz yok. Biz ülkemizi seviyoruz. Bunlar da kolayca kullanılacak sıfatlar değildir. Bir anayasa çalışmasını bu türlü iddialı, yaralayıcı, kırıcı üsluplardan, kavramlardan sloganlardan arındırmamız gerekiyor. Sivil toplum bu işe öncülük etmeli” diye konuştu.