Vatandaş borç altında eziliyor

Bütçe görüşmeleri kavgayla başladı. Kılıçdaroğlu, bütçenin sivil darbe döneminde hazırlandığını ve dar gelirliye ilaç olmayacağını söyledi.

10 Aralık 2018 Pazartesi, 23:27
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu’nda 2019 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bütün CHP’li belediyelerde asgari ücretin net 2 bin 200 TL olacağını ilan etti. Kılıçdaroğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ABD’ye giderek Kaşıkçı cinayeti hakkında bilgi vermesini eleştirerek, “MİT Müsteşarı gelip komisyona bilgi verdi mi? Bu parlamento ikinci sınıf, milletvekilleri ikinci sınıf mı?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 bütçesinin ekonomik kriz döneminde hazırlandığını belirterek, “Ekonomik krizin daha da derinleşmesi beklenmektedir. Bu bütçe demokratik bir ortamda değil bir sivil darbe döneminde hazırlanmıştır. Bir ekonomik kriz var peki faturayı kim ödeyecek? Bakıyoruz, asgari ücretin altında ücret alan 1 milyon 800 bin kişi var. Bu bütçe 1 milyon 800 bin kişinin yarasına merhem olacak bir hüküm içeriyor mu? 6 milyon 700 bin asgari ücretlinin yarasına merhem olacak bir düzenleme var mı? Yok” diye konuştu. AKP hükümetleri döneminde vatandaşların borcunun 79 kat arttığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Borç 522 milyar lira. Vatandaş borç batağında, nefes alamıyor. İnsaf denen bir şey var. Sadece tüketici kredisi borçlarında artış miktarı 229 kat. 56 milyon liradan 12 milyar 833 milyon liraya çıkmış vaziyette. Son 10 ayda icraya düşen vatandaş sayısı 1 milyon 56 bin kişi” dedi.

 

<haber-dikey: 1165770>

 

‘Gariban yargılanıyor, parası olan dışarıda’

Türkiye’de 100’ü aşkın gazetecinin hapiste olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Barış istediler diye yüzlerce akademisyen üniversiteden atılıyor. Pasaportlarına el konuluyor, yurtdışına çıkışları yasaklanıyor. Böyle bir demokrasi nerede var” diye sordu. Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi: “Bir ülke düşünün, yapılan sarayların, köprülerin maliyetini bırakın halkı, o ülkenin parlamentosu da bilmiyor. Siz biliyor musunuz? Bilemezsiniz. O zaman neden evet diyorsunuz. Bir ülke düşünün yaşanan ekonomik krize rağmen işadamları korkudan konuşamıyor. Siyasal gücü olanlarla, parasal gücü olanlar yargılanmıyor. Garibanlar yargılanıyor. Varlıklı olup da hapishanede kalan kimse kalmadı. Bir ülke düşünün vekiller tutuklu, belediye başkanları görevden alınıyor, otoriteye yakın olan başkanlar da zorla istifa ettiriliyor. Hani milli irade? Uygulanması zorunlu Anayasa Mahkemesi kararı bile alt mahkemede uygulanmıyor. Alt mahkeme gücünü hukuktan değil, Saray’dan alıyor.”

‘Harimi ismeti teröristlere açtılar’

Kılıçdaroğlu, herkesin telefonunun dinlendiğini belirterek, “Sizin de telefonlarınız dinleniyor. Benim de eşimin de çocukların da dinleniyor. Biz çekinmiyoruz, doğruları savunuyoruz. Dinlemezlerse namertler” dedi. AKP iktidarında Londra’daki tefecilere 159 milyar dolar ödendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Bir ülke düşünün devletin harimi ismetini yani kozmik odayı teröristlere teslim edeceksin, devletin bütün sırlarını onlara vereceksin. Genelkurmay Başkanı’nı terörist diye hapse atacaksın. O terör örgütüne dönemin destek veren yöneticisi yolsuzlukları ortaya çıkmasın diye, ne istediniz de vermedik diye sitem etti. 24 saatte Emevi Camii’nde namaz kılacağız dediler. Ancak aynı yöneticiler kendi topraklarını vatan toprağını terk etmek zorunda kaldılar. İlk kez bir hükümet kendi toprağından geri çekildi. Süleyman Şah türbesini taşıdılar. Bana kimse kahramanlık edebiyatı yapmasın.”

‘Cumhurbaşkanı’nın maaşı 79 bin TL’

Kılıçdaroğlu, bütçenin onaylanmasıyla Cumhurbaşkanı’nın maaşının 59 bin liradan 79 bin liraya çıkacağını belirterek, “Yetmiyor para, çift dikiş gidiyor. Nedir bu para aşkı” dedi. Saray’ın etrafında yiyici bir çevre bulunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bunlara kamuoyunda beşli çete denir. En büyük ihaleleri dolar bazında alırlar. Saray’ın beslemelerinden bu ülkeye hayır gelmez” dedi.

‘MİT Müsteşarı önce TBMM’ye bilgi versin’

Kılıçdaroğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ABD’ye giderek Kaşıkçı cinayeti hakkında bilgi vermesini eleştirerek, “MİT Müsteşarı gelip komisyona bilgi verdi mi? Bu parlamento, milletvekilleri ikinci sınıf mı? Erdoğan’ın bire bir haberi var. Niye yalan söylüyor haberim yok diye. Kendisine bağlı olan MİT Müsteşarı Cumhurbaşkanı’ndan habersiz gidecek Amerikan Senatosu’nda istihbarat komitesindeki bazı senatörlere bilgi verecek. Haberi yoksa felaket, haberi yoksa başka felaket. İzin alıp gidebilir, ama önce kendi parlamentosuna bilgi verecek” dedi.

‘Man Adası sapına kadar doğru’

Kılıçdaroğlu, “Vergi cennetleri listesinin yayımlanması lazım. 2006’dan 2019’a geliyoruz ama yayımlamıyorlar. Niye yayımlamıyorlar? Çünkü beylerin vergi adalarında şirketleri var. 1 sterlinlik şirkete 15 milyon dolarlık gemi satıyorlar. Man Adası olayı, sapına kadar, tamamı doğrudur. Tazminat alacakmış. Tazminat bir değil bin yapmazsanız namertsiniz” diye konuştu.

Meclis’te ittifak kavgası

Bütçe görüşmelerinde AKP’li Mehmet Muş’un yerel seçimde HDP ile ittifak iddiası nedeniyle AKP ve İYİ Partili’ler arasında arbedeye varan tartışma yaşandı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, muhalefetin arkasında Kandil’in olduğu kirli bir seçim pazarlığı yürüttüğünü ileri sürerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya gezisinde görüştüğü Alman Milletvekili Sevim Dağdelen’in PKK sempatizanı olduğunu ileri sürdü. Muş, “CHP Grubu’na soruyorum, Kılıçdaroğlu PKK yandaşlarıyla neyi görüştü? Yoksa yerel seçimler için bu kişi üzerinden HDP ile ittifak müzakerelerinde mi bulundu?” dedi. CHP’lilerin otel lobilerinde HDP’ye “Siz büyükşehirlerde aday göstermeyin, ittifak yaptığımızı halka açıklamayın” diyerek bir yandan da İYİ Parti’yle ittifak görüşmeleri yaptığını ileri süren Muş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i “tek millet” söyleminden ‘HDP Kürt siyasetinin temsilcisidir” noktasına getiren nedenin ne olduğunu sordu.

 

<haber-dikey: 1166085>

 

Küfürlü arbede

Muş’un bu sözleri üzerine İYİ Parti’li Yasin Öztürk’ün küfürlü hakaret ederek bağırmasıyla genel kurul salonu karıştı. AKP ve İYİ Parti’li milletvekilleri birbirinin üzerine yürürken arbede yaşandı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın verdiği arada da iki partinin milletvekilleri arasındaki itiş kakış sürdü. MHP ve CHP’li milletvekilleri araya girerek ortamı sakinleştirdi. Aranın ardından Yıldırım’ın, Öztürk’e sarf ettiği ağır küfür nedeniyle İçtüzük gereği 2 birleşime katılmama cezası verilmesi teklifi AKP oylarıyla kabul edildi ve Öztürk salondan ayrıldı. Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP’li Özgür Özel, Kılıçdaroğlu’nun Almanya gezisine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Özel, AKP’li Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Cemalettin Kani Torun ile AKP’li milletvekillerinin de olduğu heyetin Sevim Dağdelen’in de aralarında olduğu heyetle yaptığı toplantıdan bir fotoğrafını gösterdi.

HDP: Seçilmişler cezaevinde

HDP Grubu adına Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli konuşma yaptı. Buldan, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tutuklu olduğunu anımsatarak Meclis’in bu haliyle eksik olduğunu dile getirdi. Buldan, “Arkamızdaki duvarda ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ yazıyor. Ne yazık ki bugün bu parlamentoda ve dışarıda olması gereken seçilmişlerin, cezaevlerinde hukuksuz bir biçimde rehin tutuluyor olması egemenliğin halkta değil muktedirlerin elinde olduğunu göstermektedir” diye konuştu. AKP’nin Türkiye’de umutları yok ettiğini belirten Buldan, “Cumhurbaşkanına eleştiriler nedeniyle bugüne değin 20 bin soruşturma açılmış. Kendi halkından korkan bir yönetimin rakamıdır bu. 7 yaşındaki bir çocuk ile 78 yaşındaki Sise anneyi cezaevine koyan anlayıştan adalet beklenebilir mi” diye konuştu. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik ve toplumsal krizini yaşadığına işaret eden Buldan, şunları dile getirdi: “Çözüm süresinde önemli rol ve risk alan İdris Baluken neden rehin olarak tutuluyor? Sırrı Süreyya Önder de cezası onaylanarak cezaevine girdi. Her iki arkadaşımız da bu ülkede ölümler yaşanmasın diye İmralı, Kandil ve devlet arasında benimle birlikte mekik dokudu. Bu neyin intikamıdır? O süreçte bu görüşmelerin tamamı bizzat dönemin Başbakanı Erdoğan’ın hükümetinin ve devletin bilgisi, onayı ve talebi doğrultusunda yapıldı. Eğer bu görüşmeler suç ise -ki asla değil- peki, buna onay veren Erdoğan dahil, hükümet ve devlet yetkililerinin de içeride olması gerekmez mi?”

‘Yargı talimatla çalışıyor’

AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararına değinen Buldan, “AKP Genel Başkanı kendisini mahkeme yerine koyarak ‘Kararı tanımıyoruz’ dedi. Ardından, Demirtaş’ın istinaftaki hukuka aykırı cezası jet hızıyla onaylandı. İşte size talimatla çalışan siyasal yargı örneği. Demirtaş hakkındaki uyduruk fezleke ve iddianameleri hazırlayan polis ve savcıların FETÖ’cü olduğunu biliyor musunuz” diye konuştu. HDP Eş Başkanı Temelli ise “10 milyona yakın işçi ayda 1603 liraya çalışıyor. Bir ailenin açlık sınırı 1900 lira. Sofralarda ejder meyvesi ama asgari ücretlilere dönüp ‘fedakârlık yapın’ diyebiliyorsunuz” değerlendirmesini yaptı.

Bütçe maratonu 12 gün sürecek

TBMM Genel Kurulu’nda aralıksız 12 gün sürecek 2019 bütçe görüşmeleri dün başladı. 24 Haziran seçimlerinden sonra hayata geçen yeni yönetim sistemi kapsamında ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan bütçe genel kurulda görüşülmeye başlandı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın dünkü birleşimini yönettiği bütçenin geneli üzerine yapılan ilk günkü görüşmelerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı katılamıyor

Sistem değişikliğinin ardından Meclis’e sunulan ilk bütçenin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde, TBMM İçtüzüğü’nde yapılan değişiklik uyarınca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yer almadı. İçtüzükte, bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı yardımcısı ile bakanların genel kurulda görev alabileceği hükmü yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bütçeyi sunuş konuşmasını dinlemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendi konuşması için salona geldi. Kılıçdaroğlu’nun kürsüye çıktığı sırada AKP sıralarının büyük oranda boş olması dikkat çekti.

Akşener locada

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının başlamasından itibaren locada görüşmeleri izledi. CHP grubunda alınan karar doğrultusunda bütün milletvekillerinin bütçe görüşmelerine katılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda CHP milletvekillerinin görüşmelerin ilk gününde yoğun bir katılım gösterdiği gözlendi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, genel kurul başlamadan önce TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ile siyasi partilerin grup başkanvekillerine kahvaltı verdi. Kahvaltıda bütçe görüşmeleri sırasında bakanların milletvekillerinin sorularını yanıtlayıp yanıtlayamayacağı ele alındı. Bakanların, birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili’nin söz vermesi üzerine eleştiri ve sorulara yanıt vermesi benimsendi.

Gergin anlar...

Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasını eleştirirken “Kimse bana kahramanlık edebiyatı yapmasın” sözleri üzerine AKP sıralarından tepki geldi. CHP ve AKP sıralarından ayağa kalkanlar olurken bir süre laf atışması yaşandı. İki partinin grup yöneticilerinin vekilleri uyarması üzerine ortam sakinleşti. Sataşma gerekçesiyle söz alan AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Kılıçdaroğlu’nun ‘Saray’ın beslemeleri, yürütme organı’ benzeri ağır ifadeler kullandığını söyledi. Bostancı’nın “Öyle bir Türkiye tablosu çizdi ki, 16 yıldır halkı eziyoruz, ülkeyi batırdık, herkes perişan” sözleri üzerine CHP sıralarından ‘bravo, çok doğru’ sesleri yükseldi. Bostancı, “Eğer böyle olsaydı siz başbakan, cumhurbaşkanı olurdunuz” dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, Bostancı’nın “haksız ihale yok, uçan saray yok, beşli çete yok” diyemediğini söyledi.

‘Tasarruf bütçesi olacak’

Bütçenin sunuş konuşmasını yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Program (YEP) sonrasındaki dengelenme sürecinin kur ve faizlerden sonra enflasyon göstergelerinde de etkisini göstermeye başladığını savundu. Albayrak, kasım ayından sonra aralık ayında da devam edecek KDV ve ÖTV indirimlerinin ve enerji fiyatlarında zam yapılmayacak olmasının etkisi ile enflasyonla mücadelede güçlü bir performansı yakalayacaklarına inandığını belirtti. Türkiye’ye yönelik iç ve dış saldırılara karşın ekonomide 2018 yılı ikinci çeyreğinde başlayan dengelenme sürecinin üçüncü çeyrekte belirginleşerek devam ettiğini kaydeden Albayrak, YEP’te ortaya konulan hedefler doğrultusunda hazırlanan 2019 yılı bütçesinin en önemli özelliklerden birinin tasarruf bütçesi olduğunu söyledi.

HDP: Seçilmişler cezaevinde

HDP Grubu adına Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli konuşma yaptı. Buldan, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in tutuklu olduğunu anımsatarak Meclis’in bu haliyle eksik olduğunu dile getirdi. Buldan, “Arkamızdaki duvarda ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ yazıyor. Ne yazık ki bugün bu parlamentoda ve dışarıda olması gereken seçilmişlerin, cezaevlerinde hukuksuz bir biçimde rehin tutuluyor olması egemenliğin halkta değil muktedirlerin elinde olduğunu göstermektedir” diye konuştu. AKP’nin Türkiye’de umutları yok ettiğini belirten Buldan, “Cumhurbaşkanına eleştiriler nedeniyle bugüne değin 20 bin soruşturma açılmış. Kendi halkından korkan bir yönetimin rakamıdır bu. 7 yaşındaki bir çocuk ile 78 yaşındaki Sise anneyi cezaevine koyan anlayıştan adalet beklenebilir mi” diye konuştu. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik ve toplumsal krizini yaşadığına işaret eden Buldan, şunları dile getirdi: “Çözüm süresinde önemli rol ve risk alan İdris Baluken neden rehin olarak tutuluyor? Sırrı Süreyya Önder de cezası onaylanarak cezaevine girdi. Her iki arkadaşımız da bu ülkede ölümler yaşanmasın diye İmralı, Kandil ve devlet arasında benimle birlikte mekik dokudu. Bu neyin intikamıdır? O süreçte bu görüşmelerin tamamı bizzat dönemin Başbakanı Erdoğan’ın hükümetinin ve devletin bilgisi, onayı ve talebi doğrultusunda yapıldı. Eğer bu görüşmeler suç ise -ki asla değil- peki, buna onay veren Erdoğan dahil, hükümet ve devlet yetkililerinin de içeride olması gerekmez mi?”

‘Yargı talimatla çalışıyor’

AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararına değinen Buldan, “AKP Genel Başkanı kendisini mahkeme yerine koyarak ‘Kararı tanımıyoruz’ dedi. Ardından, Demirtaş’ın istinaftaki hukuka aykırı cezası jet hızıyla onaylandı. İşte size talimatla çalışan siyasal yargı örneği. Demirtaş hakkındaki uyduruk fezleke ve iddianameleri hazırlayan polis ve savcıların FETÖ’cü olduğunu biliyor musunuz” diye konuştu. HDP Eş Başkanı Temelli ise “10 milyona yakın işçi ayda 1603 liraya çalışıyor. Bir ailenin açlık sınırı 1900 lira. Sofralarda ejder meyvesi ama asgari ücretlilere dönüp ‘fedakârlık yapın’ diyebiliyorsunuz” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Erkan Akçay liyakat vurgusu yaptı

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, kamu yönetiminde liyakat vurgusu yaptı. Akçay, “Kamu yönetiminde ehliyet ve liyakata önem vermek zorundayız” dedi. Akçay, 15 Temmuz darbe girişimini de anımsatarak, “devleti yeniden ayağa kaldırmak gerektiğini” belirtti. Akçay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle “siyasetin fiziğinin ve kimyasının değiştiğini” de ileri sürerek, “Siyasi yabancılaşmaya, gerçeklerden kopuşlara yeni sistemde yer yoktur” ifadelerini kullandı.