Ve yangın kontrol altında

Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, itfayecilerin ülkenin Falcon eyaletindeki en büyük petrol rafinerisi Amuay'da çıkan yangını kontrol altına almayı başardığını açıkladı.

28 Ağustos 2012 Salı, 06:24
Abone Ol google-news

Chavez yanan üç tanktan birinin tamamen söndürüldüğünü, bir diğerinde ise alevlerin şiddetinin yüzde 75 oranında azaldığını söyledi.

Tanklar Cumartesi günü rafineride yaşanan bir patlamadan bu yana yanıyordu.

Patlamada 48 kişi hayatını kaybetmiş ve çevrede bulunan 200 ev ağır hasar görmüştü.

Patlamanın ardından 31 kişi hala hastanede tedavi görüyor.

Vanezuela'da yaşanan patlama son yıllarda petrol endüstrisinin karşı karşıya kaldığı en büyük kaza.

Twitter'dan bilgi veren Chavez ''Son aldığım bilgilere göre 200 numaralı tanktaki yangın söndü, kahraman itfayecilerimiz savaşa devam ediyor'' dedi.

Chavez bir başka mesajında ''Tanrının yardımıyla başarılı olacağız'' diye yazdı.

'Sonuçlar'

Pazartesi günü günde 645 bin varil petrol üreten rafinerinin Cuma günü tekrar üretime başlamasının beklendiği açıklanmıştı.

Ülkenin muhalefet lideri Henrique Capriles, yangının Chavez hükümetinin yetersizliği nedeniyle çıktığını iddia etti.

Capriles ''İşler doğru düzgün, sorumluluk alınarak yapılmadığında insan kendini bunun gibi sonuçlara hazırlamalı'' dedi.

Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervine sahip.

Capriles Chavez'in hükümetinin devlet petrol şirketine yeterince yatırım yapmadığını bu nedenle de ülkede petrol üretiminin son yıllarda azaldığını iddia ediyor.

Ancak Chavez patlamanın bakımsızlıktan kaynaklandığına dair bir kanıt bulunmadığında ısrarcı. Müfettişler henüz patlamanın kesin nedenini belirleyemedi ancak hükümet yetkilileri patlamanın bir gaz kaçağından kaynaklandığını duyurdu.

Ölenlerden yarısının rafineriyi korumakla görevli olan Ulusal Güvenlik Güçleri üyeleri olduğu açıklandı.

Pazartesi günü Chavez patlama ve yangının neden olduğu zararı karşılamak için 23 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu söyledi.

(BBC Türkçe)