Vergi yapılandırmasında detaylar belli oldu

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, borçlara yapılandırma teklifinin ayrıntılarını açıkladı.

23 Ekim 2020 Cuma, 14:55
Vergi yapılandırmasında detaylar belli oldu
Abone Ol google-news

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri süren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ne eklenecek vergi yapılandırmasına ilişkin detayları açıkladı.

Vergi yapılandırma ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını, geniş kapsamlı yapılandırma paketi hazırladıklarını kaydeden Muş, "paketin içeresinde; gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, özel taşıt vergisi, nüfus para cezaları, karayollarından usulsüz geçiş cezaları, vergi borçları gecikme zamları, öğrenim kredisi borçları ve diğer alacaklar bulunuyor. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, 4749 sayılı kanun kapsamında Hazine alacakları, 6183 sayılı kanuna göre takip edilen diğer alacaklar. Burada kanun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etme şartı var" diye konuştu.

18 AY TAKSİT 

Muş, vergi borçlarının peşin ödenmesi halinde faiz cezalarının yüzde 90'ının silineceğini belirterek, gümrük vergi cezalarının da yine paketin içeresinde yer aldığını söyledi. Vergi borçlarının ödenmesine ilişkin 12 ile 18 ay taksit imkanı getirileceğini kaydeden Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi. Muş, kanunun çıkmasıyla birlikte vergi borcu olanların yıl sonuna kadar müracaat etme imkanları olduğunu ifade ederek, "Vergi borçlarında 18 aya kadar taksit imkanı getiriliyor. Bu taksitler 2 ayda bir ödenecek. Eğer ilk taksit anına kadar ödeme peşin olursa faizin yüzde 90'ı silinecek. İlk taksit ödeme 2021 Ocak’ta başlayacak. Sosyal güvenlik primleri idari cezaları ve gecikme cezaları ve faiz zamlarını da yeni yapılandırma kapsamına aldık. Yine burada da yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz" ifadelerini kullandı.