Vicdanın belgesi var mı?

Erdoğan’ın ‘Bakkala ekmek almaya gittiğine dair bir belgen var mı?’ sözlerine CHP sert tepki gösterdi.

03 Nisan 2015 Cuma, 22:53
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya, Slovakya ve Romanya gezisinin son durağı Bükreş’ten İstanbul’a dönerken İstanbul’da son 2 günde yaşanan terör olaylarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Berkin Elvan ekmek almaya giderken vuruldu, diyen Kemal Kılıçdaroğlu bunun belgesini açıklasın” sözlerine CHP’den sert tepki geldi. Erdoğan’ın tarafsız olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı olur olmaz her yerde konuşan, tarafsızlığına gölge düşüren birisi. Bu konuda konuşması gereken birisi varsa başbakandır. Sayın Erdoğan cumhurbaşkanı, başbakan değil” dedi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise Erdoğan’ın Gezi olayları döneminde meydana geldiği iddia edilen Kabataş saldırısı ile camide içki iddiaları konusunda “Cuma günü belge açıklayacağım” dediğini anımsatarak “Neredeyse 350 cuma geçti, nerede Kabataş belgeleri? Nerede Dolmabahçe Camii’nde içki içildi belgeleri” diye sordu.

Erdoğan yine Berkin Elvan’ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya, Slovakya ve Romanya gezisinin son durağı Bükreş’ten İstanbul’a dönerken uçakta bazı gazetecilere yaptığı açıklamada bir kez daha Gezi Direnişi’nde polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından vurularak öldürülen 14 yaşındaki Berkin Elvan’ı hedef aldı. “Ben yıllardır avukatların üstünün aranmasını savunuyorum. Artık adalet saraylarına, avukatların aranarak girmesi lazım. Diğer görevliler de aranmalı... Cüppeli olanlara müdahale edildiği zaman ana muhalefet partisi yırtınıyor, “Cüppeli olanlara nasıl müdahale edersiniz?” diye... Oradaki özel güvenlik de büyük ihtimalle tabii buna böyle bakıyor” diye konuşan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bir savcının Berkin Elvan üzerinden katledilmesi hiç kimsenin içine sindireceği olay değil” sözüne şu yanıtı verdi:

“Berkin Elvan’ı ‘Bakkala ekmek almaya gidiyordu’ diye tanımlayan sen değil miydin? Bakkala ekmek almaya gittiğine dair bir belgen var mı? Biz Emniyet’in tüm belgelerini açıkladık. Elinde sapanla, demir bilyeyle terör örgütünün içerisinde nasıl resimlerinin çekildiği, bunların hepsi açıklandı fakat hâlâ bunu istismara devam ediyor. Onu asıl istismar eden sen oldun. Mezarına demir bilye atan malum. Bunların hepsini gördük.”

“Bu ülkenin istihbarat örgütleri ne yapıyorlar, nasıl yapıyorlar, ellerini, kollarını sallayarak ellerinde silahlarla, bayraklarla gidiyorlar ta savcının odasına kadar giriyorlar. Ne oluyor bu ülkede?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Terörden bu ülke çok çekti. Silahla sonuç alınmaz. Terör kimden gelirse gelsin, nasıl gelirse gelsin, ne zaman gelirse gelsin hepimizin ortak bir hedefi olmalı, teröre karşı durmalıyız. Berkin Elvan’ın babası geliyor yapmayın diyor, kan kanla yıkanmaz diyor, yazık günahtır diyor. Çocuğumun anısını kirletmeyin diyor. Adliyedeki saldırı, Berkin Elvan’ın çocukluğuna da, onun bizde yarattığı duygulara da en büyük ihanet eylemidir. Berkin Elvan bu toplumun yüreğinde özel bir yeri olan çocuğumuzdur. O eylemle maalesef ona gölge düşürüldü...”