Warhol'dan Hirst'e çağdaş ustalar

Bugünlerde Portakal Sanat ve Kültür Evi'nin önünden geçecek olursanız, girişteki basamakların hemen üzerinde Pop Art'ın en önemli temsilcilerinden Robert Indiana'nın 'Hope' adlı paslanmaz çelikten yapıtını göreceksiniz. Sakın şaşırmayın! Mim Kemal Öke Caddesi'ne bakan 'Hope'tan etkilenerek, galeriden içeri girerseniz 'Umut'larınız boşa çıkmayacaktır.

17 Nisan 2010 Cumartesi, 10:13
Abone Ol google-news

Kısa bir süre önce “Monet’den Picasso’ya Batı Resminin Büyük Ustaları” sergisini gerçekleştiren Raffi Portakal, bu kez, “Warhol’dan Hirst’e Dünya Sanatının Modern ve Çağdaş Ustaları” sergisinde sanatseverleri Alexander Calder, Lucio Fontana, Keith Haring, Hans Hartung, Damien Hirst, David Hockney, Anish Kapoor, Roberto Matta, Serge Poliakoff, Mimmo Rotella, Niki de Saint Phalle, Victor Vasarely, Andy Warhol gibi sanatçıların yapıtlarıyla buluşturuyor.

Dün Portakal Sanat ve Kültür Evi’nde düzenlenen basın toplantısında sergiyle ilgili bilgi veren Raffi Portakal, sergideki yapıtların üç ayrı koleksiyondan seçilerek uzun bir süreçte gerçekleştirildiğini belirtti. Aralarında Arman, Ross Bleckner, Alighiero e Boetti, Sam Francis, Laurence Jenkell, Li Lihong, Lee Hyo Jae, Man Ray, Julian Opie, A.R. Penck, Gernard Richter, Ugo Rondinone, Tom Wesselmann’ın da bulunduğu 27 sanatçının 54 yapıtının teklife açık olarak satışa sunulacağı serginin 20 Nisan - 9 Mayıs günleri arasında gezilebileceğini söyleyen Portakal, serginin özellikle sanat eğitimi veren okulların öğrencileri tarafından görülmesini çok istediğini, hatta bazı hocaların öğrencilerini getirerek sergide ders verebileceklerini vurguladı.

Monet’den başlayıp Picasso, Matisse, Dali gibi 20. yüzyılın büyük ustalarına uzanan iki sergiden sonra şimdi de Batı’nın çağdaş sanatçılarının yapıtlarını sunduklarını belirten Portakal, “20. yüzyıl sanatının en ‘uç’ sanatçılarının yer aldığı bu sergimizin çağdaşlaşma sorunlarını artık geride bırakmış ülkemiz sanatı açısından ayrı bir önemi olduğunu düşünüyoruz” dedi. Portakal, sergiyi, sanat tarihi uzmanı Florance Martin ile birlikte hazırladıkları katalogla tamamladıklarını belirtti.