WSJ'den kürtaj yorumu

Wall Street Journal, Başbakan Erdoğan'ın kürtajı "cinayet" sezaryen doğumları da kadınlar iki çocuktan fazla doğuramadığı için Türkiye'nin nüfusunun ve ekonomisinin büyümesine yönelik yapılan "gizli bir komplo" olarak nitelediğini belirtti.

05 Haziran 2012 Salı, 10:36
Abone Ol google-news

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Türkiye'de kürtaj yasağına karşı yapılan protestolara dikkat çekerek, Başbakan Erdoğan'ın kürtajı "cinayet" olarak niteledirirken aynı zamanda sezaryen doğumları da kadınlar iki çocuktan fazla doğuramadığı için Türkiye'nin nüfusunun ve ekonomisinin büyümesine yönelik yapılan gizli bir komplo olduğunu iddia ettiğini belirtti.

Gazete, "Tartışmalar, çoğunluğu Müslüman olan laik devletlerde egemen olan muhafazakar bir sınıfa karşı giderek artan sert bir kültür savaşında yeni bir cephe açtı gibi görünüyor" görüşünü dile getirerek, önerilerin Türk ulusunun genelinde popüler olmasının muhtemel olmadığı ancak birçok dindar Türk'ün kürtajın yasaklanmasını desteklemesinin beklendiğini ifade etti.

WSJ, Dünya Sağlık Örgütü Üreme Sağlığı ve Araştırmaları Bölgesel Danışmanı Gunta Lazdane'nin, "Türkiye'deki eğilim açık bir şekilde kürtaj oranının düştüğü yönündedir. Kürtaj, Türkiye'de önemli bir mesele değildir" sözlerine yer verirken, analistlerin, Başbakan Erdoğan'ın Kürt toplumundaki yüksek doğum oranını dengelemeye çalışırken, geniş bir nüfusla Türkiye'nin bölgesel gücünü güçlendirme stratejisini devam ettirdiğini söylediğini kaydetti.