‘Ya gidecek ya gidecek!’

jeotermale karşı Topraklarını bastonlarla korumaya çalışıyorlar.

24 Kasım 2019 Pazar, 02:00
‘Ya gidecek  ya gidecek!’
Abone Ol google-news

Türkiye’nin her yerinde çevreye ve tarım arazilerine zarar veren jeotermale karşı direnişler devam ederken Aydın’ın Kuyucak ilçesinde de köylüler 5 aydır çadır kurarak evlerinin 50 metre yakınındaki jeotermal kuyularının kapatılmasını istiyor. 7’den 70’e herkes dün firmanın bulunduğu alana giderek eylem yaptı. Eylemde açılan kuyuların ev, zeytin ağaçları ve derelerin 50 metre yakınında olmasının insana, çevreye ve tarım arazilerine büyük zararı olduğu belirtilerek “Kuyular kapatılıp firma gidene kadar çadırda direneceğiz” denildi.

Elinde bastonla gelen 85 yaşındaki bir köylü, “Çevre katliamına izin vermeyeceğiz. Bu topraklar geleceğimiz. Onlar ya buradan gidecek, ya gidecek” diyerek katılanlara destek oldu. Eyleme çocukların katılması da dikkat çekti.

YASAYI ÇİĞNİYORLAR

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de, “35 köylü günlerdir direniyor. Yasaları çiğneyen bu firma zeytin ağaçlarına asit dökerek kuruttu. Köylülerin yıldırarak, buradan gitmelerini istiyorlar. Yasaları çiğniyorlar, ağaçları kurutuyorlar, suya ve tarım arazilerine zarar veriyorlar. Yasa, ‘jeotermal kuyuları ev ve zeytin ağaçlarından 2 kilometre yakınında olamaz’ diyor, ancak bunlar 50 metre dibinde kuyu açıyorlar. Son nefesimize kadar topraklarımız için direneceğiz” dedi.